Wielu z nas nie ma przed domem własnego ogródka czy działki. Nie jest to jednak przeszkoda, by mieć dużo pięknych i bujnych roślin. Wiele z gatunków można trzymać w domu, wystarczy tylko zapewnić im odpowiednie warunki. O czym więc powinniśmy pamiętać, by utrzymać je w jak najlepszej kondycji?
Przede wszystkim ziemia, woda i słońce. Są to trzy najważniejsze składniki, dzięki którym nasze rośliny mogą cieszyć się życiem. Powinniśmy pamiętać, aby każda z naszych roślin miała odpowiednią ziemię lub podłoże, dbać o ich prawidłowe nawodnienie i nasłonecznienie. Wybór ziemi jest zależny od rodzaju rośliny, jaką chcemy posadzić – nie posadzimy kaktusa w tej samej ziemi co paproć, ponieważ mają one zupełnie różne zapotrzebowania. Często też jednym z największych problemów jest zbyt mała wilgotność, która pojawia się najczęściej w okresie zimowym, gdy używamy centralnego ogrzewania w swoich domach. Bez podlewania będą w stanie przeżyć jedynie kaktusy, dlatego warto o tym pamiętać, jeśli chcemy, aby nasza roślina z nami została na dłużej. Oczywiście sytuacja może być odwrotna, gdy przesadzimy z podlewaniem kwiatka. Koniecznie dowiedzmy się, ile wody potrzebuje nasza roślina, by jej korzenie nie zgniły od za dużej ilości wody. Oświetlenie również jest bardzo istotne dla naszych roślin. Oczywiście w zależności od gatunku, niektóre potrzebują go więcej, inne mniej. Dobrym sposobem jest obserwowanie kwiatka. Jeśli jego liście zaczynają żółknąć, powinniśmy przestawić go dalej od okna, a jeśli jednak liście są ciemnozielone, możemy go przestawić bliżej światła. Warto pamiętać, że w okresie letnim najwięcej światła dostarczą okna wychodzące na wschód, a w zimie – okna na południe i zachód. Warto również przecierać liście naszych niektórych roślin wilgotną ściereczką, aby nie zostawał na nich kurz, gdyż może on uniemożliwiać naszej roślinie pobieranie ważnych i niezbędnych składników z otoczenia.
Rośliny dzielą się jednak na różne typy i gatunki. Przykładem mogą być rośliny cebulowe, które źle się czują w temperaturze powyżej 20 stopni, nie można ich także przelewać, ponieważ na korzeniach może pojawić się pleśń, a wodę należy wlewać na ziemię, unikać zraszania liści. Rośliny cebulowe po przekwitnięciu można zasadzić w ogródku.
Zupełnie inna sprawa jest z drzewami doniczkowymi, takimi jak Fikus benjamina, Pachira nadwodna czy Juka gwatemalska. Drzewa te potrzebują dobrego, niebezpośredniego nasłonecznienia, ale przede wszystkim lubią rzadsze, a bardziej intensywne nawodnienie. Dodatkowo dobrze jest raz na dwa tygodnie nawozić je nawozem dla roślin zielonych, a także przecierać wilgotną ściereczką z kurzu.
Paprocie zaś potrzebują swojego własnego, specjalnego podłoża, które zawiera dużo próchnicy. Nie lubią one suchego powietrza, więc ich liście powinny być zraszane miękką wodą. Ziemia w doniczce naszej paprotki powinna być wilgotna, ale nie mokra, a także stać w miejscach osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia.
Wszelkiego rodzaju storczyki potrzebują ziemi tylko i wyłącznie przeznaczonej dla swojego gatunku, a ich doniczki powinny mieć otwory. Nie może zalegać w nich woda – roślina ta powinna być podlewana, dopiero gdy podłoże całkowicie wyschnie, najlepiej zanurzając ją na chwilę w wodzie.
Warto więc pamiętać, że każda roślina ma swoje własne potrzeby i za naszą niewielką pomocą, pomożemy pomóc jej pięknie kwitnąć.
Ziemia, woda i słońce
13 sierpnia 2020
Najnowszy numer!
Polecane artykuły
- Ziemia, woda i słońce
- A co na lato?
- Czy trzeba chodzić do Hogwartu?
- Za pół miliona zł przebudują ścieżki…
- Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek
- Został pobity i okradziony. Przyjechał na chwilę do Wrocławia…
- Wypadek na Jedności
- WOŚP 2020
- Ewakuacja pociągu
- „Słowa nie mogą wyrazić wartości jogi. Trzeba jej doświadczyć.”
- Mamy trzecie miejsce!
- Wylał mu piwo, więc go pobił. Został skazany za zabójstwo
- Harmonogram 2020
- Uczczono współpracę polsko-norweską
- Uwaga, jeże!
- Piesuary!
- Dwa wypadki na północy Wrocławia
- Koci dzienniczek
- Marzenia o lepszym transporcie
- Czemu nie idziecie po naszego kolegę?
- Trzynaście ciosów nożem
- Według raportów są to rekordowe ceny
- Nie żyje mężczyzna
- Wrocław staje w obronie Amazonii
- Wypadek tramwaju na Legnickiej
- "Fast food to nie sposób na codzienne odżywianie"
- Manifestacja przeciwko przemocy
- Groźny pyton
- Pasażer obronił romską dziewczynkę
- Bezpłatna sterylizacja psów i kotów
- Wyjątkowa ochrona drzew
- Deszczówka jest darmowa, ale i płatna
- Poszedł na 5 min.
- Nieoznakowane kontenery
- Czytaj!
- Nie jedz byle czego
- Nadzwyczajna elastyczność
- Zielone Ogrody Wroclavii
- Przekaż 1% dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu
- Na niebiesko dla Autyzmu
- Wystawa Space Adventure
- Światowy Dzień Endometriozy
- Niewybuch we Wrocławiu
- Szaleńcza jazda
- Tak dla rowerzystów
- Napad na kantor
- Zielone przystanki
- Piękne i zadbane paznokcie
- Nie takie złe?
- Żyć w zgodzie z pupilem
- Sztuka rękodzieła
- Oficjalne wyniki wyborów
- Tajemnicza śmierć na Brochowie
- Wyrodna matka
- Nowe zebry w centrum
- Teatr Polski szuka menadżera
- Niedobra zmiana w aquaparku?
- Wesele marzeń
- Szlachetnie zapamiętani
- Zwierzęta nocy
- Tajemnicze plakaty
- Zawsze kładę nacisk na jakość - wywiad z Sylwią Zgutczyńską
- Wzgórza lawendy i jedzenia
- Akcja Job — ludzie przede wszystkim
- Osiem za pięć
- Wrocław wyróżniony
- Przesłuchania w toku
- Pomysł na walkę ze szczurami
- Forum gospodarcze
- Magdalena Kuydowicz „Stało się”
- Dane wrażliwe
- Odnowienie jadłodajni
Reklama