Kanał Rss
Content
Z plecakiem na szlaku, czyli tanie podróżowanie
17 marca 2014

Spędzanie urlopu w ciekawym, egzotycznym miejscu nie musi wiązać się z wielkimi kosztami. Planując wyjazd, istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie paru groszy. Nie musi to jednak oznaczać kupna wycieczki z oferty last minute.

W powszechnej opinii podróże kształcą. Nie ma wątpliwości, co do prawdziwości tego stwierdzenia nie tylko ze względu na możliwość poznania nowych kultur, ludzi, obyczajów czy ciekawych zakątków, ale również możliwość sprawdzenia siebie w nowych, często niespotykanych sytuacjach.

Z czym to się je?

Wyobraź sobie, że pakujesz plecak i wyruszasz w drogę. Nie każdy ma odwagę, aby wybrać się w taką podróż. Dla tych, który lubią wyzwania i ciekawe, niekonwencjonalne sposoby spędzania wolnego czasu, backpacking jest idealnym rozwiązaniem. Pojęcie to, wywodzące się z języka angielskiego, dosłownie oznacza plecak i jest sposobem niskobudżetowego podróżowania po całym świecie.

Od komercyjnych ofert biur podróży odróżnia go przede wszystkim możliwość samodzielnego planowania wyprawy. Dzięki temu możemy odwiedzić miejsca, które nie znajdują się w pakietach wycieczkowych biur podróży oraz poznać nowe kultury od kuchni, spędzając czas z lokalnymi mieszkańcami. Należy jednak pamiętać, że wybierając ten sposób podróżowania, trudno liczyć na wakacje typu all-inclusive. Za cenę luksusu mamy za to poczucie pełnej wolności w czasie wyprawy, niezapomnianych wspomnień i doświadczeń, jakie przywieziemy z podróży.

Podczas swojej wyprawy backpacker porusza się głównie transportem publicznym i najczęściej nocuje w hostelach, schroniskach czy rożnego rodzaju noclegowniach. Ma to swój osobisty urok, bo w czasie takich wycieczek można poznać wiele nowych, interesujących osób, z którymi może połączyć nas przyjaźń na całe życie. Polskie hostele  cieszą się wzięciem w największych miastach, gdzie stanowią realną alternatywę dla drogich hoteli. Główny szlak backpackerów przebiega między Wrocławiem, Poznaniem, Warszawą i Krakowem. Oprócz Polaków, gośćmi takich obiektów są Niemcy, Rosjanie, Czesi, a także Amerykanie, ceniący sobie otwartość obsługi i miejsce zbliżone do warunków domowych. Dzięki temu niejednokrotnie można trafić w unikatowe miejsca, których nie znajdziemy w większości przewodników, co sprawia, że nie są one wypakowane turystami.

Bez balastu

Musimy jednak pamiętać, że taki wyjazd musi być dobrze zaplanowany. Na początek warto zadbać o odpowiedni sprzęt – plecak wykonany z trwałego materiału o wygodnych, szerokich i miękkich ramionach to podstawa. Dla mężczyzn idealny przedział to 60-70 litrów. 50 litrów w przypadku kobiet to górna granica, choć zdarzają się większe potrzeby. Dopiero na trasie okazuje się, jak cenny jest każdy niesione kilogram, a raczej jego brak.

Pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć pakowanie i zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Pierwsza zasada backpacekra to „lekkie podróżowanie”, czyli bez zbędnego balastu. Każda następna wyprawa niesie ze sobą pewne doświadczenie, dlatego z czasem do plecaka wytrawnego backpackera lądują przedmioty wykonane możliwie z najlżejszych materiałów. Niemalże grzechem ciężkim byłoby zatem zabieranie ze sobą ceramicznej miski, kompletu metalowych sztućców, kurtki przeciwdeszczowej wykonanej z grubej gumy czy książki w twardej oprawie. I choć każda z tych rzeczy wazy niewiele, w połączeniu powodują spore obciążenie dla pleców i nóg. Są przedmioty, których pominięcie byłoby takim samym grzechem. Chodzi o apteczkę i latarkę (najlepiej czołową, która odciąża ręce), dokładną mapę, kartki papieru, markery.

Strategii backpackingu jest tyle, co uprawiających tę dyscyplinę z pogranicza sportu. Na pewno dobrze jest mieć przynajmniej zarys planu podróży, który oczywiście może ulegać modyfikacjom już w trakcie wyprawy. Wspomniany plan łączy się z poczuciem nie tyle komfortu, co bezpieczeństwa. Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie możliwości noclegowych w danym mieście. Jeśli to możliwe, lepiej zarezerwować sobie miejsce w hostelu lub schronisku jeszcze przed wyjazdem albo zorientować się w lokalizacji takiego miejsca.

Stosując tych kilka podstawowych rad wyprawa backpackingowa to gwarantowana świetna zabawa i szansa na oryginalny, niepowtarzalny urlop.

Katarzyna Wilanowska

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Miało być tak pięknie

Śląsk Wrocław po trzech tłustych latach (po każdym sezonie inny stopień na podium, gra w europejskich pucharach) przechodzi kryzys. Mimo...

Close