Kanał Rss
Content
Wyżej podnieście strop, cieśle!
26 listopada 2012

Mijają kolejne miesiące roku (jeszcze) bieżące, oczekiwane od dawna „spowolnienie gospodarcze” na naszych oczach staje się faktem, a kryzys w branży budowlanej to jeden z najbardziej spektakularnych dowodów na to, że „coś się dzieje”. Ceny mieszkań idą raczej w dół, ale spada także dostępność kredytów hipotecznych. Można się spodziewać, że ewentualne obniżki stóp procentowych w Polsce przełożą się na częściowe przynajmniej poluzowanie polityki kredytowej banków, co jest pewną nadzieją dla tych, którym marzy się mieszkanie… i spłacanie.

Z drugiej strony, nie nastraja optymistycznie wieść, że upadłości w szeroko pojętej branży budowlanej stanowią jedną czwartą wszystkich notowanych obecnie w Polsce bankructw. Branża ta przeplata się i przecina przecież z sektorem deweloperskim.

To wszystko jednak nie znaczy jeszcze, że rynek nieruchomości umarł, maszyny stoją, robotnicy leżą i nikt już nie woła „podaj cegłę”, jak to było w latach 50-tych. Na pewno jednak buduje się obecnie mniej, jakby z mniejszym rozmachem. Można jednak wspomnieć o takich inwestycjach, jak wznoszony w Sulistrowicach (gmina Sobótka) pod Wrocławiem kompleks hotelowo-rekreacyjny firmy Quart Development. Inwestycja opiewa na ponad 38 mln zł. Kompleks ma mieć 68 pokoi i cztery sale konferencyjne. Będzie podzielony na kilka części: hotelową, gastronomiczną, wypoczynkową i konferencyją właśnie. Kiedy całość będzie gotowa? Czasu pozostało jeszcze sporo, bowiem przedsięwzięcie ma zostać ukończone jesienią roku 2014.

Ciekawostką z dziedziny nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska jest fakt, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje sprzedać wieżę ciśnień na Karłowicach. Chodzi o działkę (jej powierzchnia to 3 tys. metrów kwadratowych) oraz samą wieżę, wysoką na 46 metrów. MPWiK nie nakłada obowiązku wykorzystania wieży w jakikolwiek określony sposób – nabywca będzie mógł zorganizować w niej przedsięwzięcie komercyjne albo nawet zamieszkać. Cena wywoławcza proponowana przez MPWiK we wrześniu wynosiła 1,2 mln zł, ale nie znalazł się chętny na zakup obiektu. Gdy czytacie Państwo te słowa, być może został już ogłoszony termin kolejnego przetargu… Radzę więc przeszukać kieszenie w poszukiwaniu drobnych i ruszać na aukcję!

Wieża została wybudowana w latach 1914-15 według projektu firmy Lolat Eisenbeton. Na szczycie budynku znajduje się blaszana kopuła z ażurowym globusem. W 1979 roku wieżę wpisano do rejestru zabytków, w latach 80-tych zaprzestano jej eksploatacji.

Tak to bywa, że jednych obiektów nie udaje się w ogóle sprzedaż, a w przypadku innych mamy do czynienia ze sporym przebiciem. Na przykład przy ulicy Kamieńskiego miasto sprzedało działkę pod przedsięwzięcia komercyjne (np. handel detaliczny, hotelarstwo, gastronomia itd.). Działka poszła za, bagatela, 8 mln zł (tyle dała firma OTIS), choć ceną wywoławczą było jedynie 3,1 mln zł.

A tymczasem rząd planuje na połowę roku 2013 lub początek roku 2014 rozkręcić nowy program dopłat do kredytów dla osób chcących kupić mieszkanie. Ma się on nazywać bardzo ambitnie, bo „Mieszkania dla młodych” – oraz polegać na jednorazowym dofinansowaniu do mieszkania (program nie obejmie domów jednorodzinnych), mowa jest przy tym o mieszkaniach oferowanych przez deweloperów. A w ogóle cały ten program to jeszcze pieśń odległej przeszłości, na razie istnieje bowiem tylko w ogólnych zarysach.

Henryk Kwiatek

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Doceniono wrocławską architekturę

Trwa właśnie VII edycja Życia w Architekturze. Konkurs ten organizowany jest od 1996 r. i ma na celu promocję największych...

Close