Kanał Rss
Content
Odrestaurowano Zegar Kluskowy
22 sierpnia 2014

Dziś rano odsłonięto nowo odrestaurowany Zegar Kluskowy na Kościele św. Barbary. Wrócił on po 70 latach na wieży katedry prawosławnej mieszczącej się przy ulicy świętego Mikołaja we Wrocławiu.

Dlaczego zegar kluskowy? Legenda głosi, że zegar na ścianie kościoła zawsze spóźniał się w porównaniu do innych zegarów w centrum miasta od 10 do 15 minut.                                 Księża odpowiedzialni za jego nastawienie celowo opóźniali go, ponieważ gdy bił o pełnej godzinie, mieszkańcy okolicznych domów skarżyli się na hałas. Spóźnienie zegara szybko wykorzystały gospodynie domowe jako metodę odmierzania czasu gotowania klusek. Ponieważ wstawione kluski o godzinie dwunastej, akurat gdy zadzwoniły dzwony, były już ugotowane, co bardzo ułatwiało  poprawne ich przygotowanie.

Podczas drugiej wojny światowej kościół uległ zniszczeniu w 70%, w tym miedzy innymi właśnie zegar. Po odbudowie świątyni zegara już nie zamieszczono. Dopiero teraz został on odrestaurowany i powieszony. Oczywiście nie będzie się już spóźniał.
Kościół w czerwcu 1963 roku został przekazany Cerkwii Prawosławnej oraz ustanowiony katedrą jej diecezji wrocławsko–szczecińskiej.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Busker Bus odwiedzi Wrocław

Busker Bus to międzynarodowy festiwal sztuki ulicznej, który odbywa się co roku w sierpniu. Uczestniczy w nim około 50 artystów...

Close