Kanał Rss
Content
Nowa Debata
16 kwietnia 2012

Na Nową Debatę trafiłem przypadkiem, jak zresztą na wiele rzeczy w sieci. Człowiek klika i klika, skacze od linku do linku – i niekiedy znajduje w tym internetowym bezmiarze coś ciekawego. Okazało się zresztą, że jedno z nazwisk przewijających się na łamach portalu jest mi dobrze znane. Chodzi o Tomasza Gabisia, publicystę od lat wymykającego się prostym kwalifikacjom, nieustannie drążącego w świecie idei, weryfikującego kolejne koncepcje i obnażającego to, co kryje się pod dobrze znanymi pojęciami. Cóż, podobnym celom ma – jak się wydaje – służyć Nowa Debata. Autorzy deklarują, że są otwarci na “całkowicie otwartą debatę”, aczkolwiek nie jest to do końca prawdą, pozostawiają sobie bowiem prawo swobodnego decydowania o tym, kto zostanie dopuszczony do głosu. Tak czy inaczej, nie można nie zauważyć, że przełamują liczne schematy i podejmują tematy nie tyle nawet kontrowersyjne, co niekiedy wręcz nieobecne, nieznane. Jednocześnie nie sposób zarzucić im blagi czy taniej błazenady. Oczywiście jest dość zaskakujące, a może wręcz przewrotne, że stosunkowo dużo miejsca poświęcają… diecie i odżywianiu, ale w tym szaleństwie jest chyba metoda. Zdawać mogłoby się, że “gdzie polityka, a gdzie jadłospisy i diety”… A jednak! Nowa Debata podejmuje atak na to, co uznaje za propagandę opresyjnego reżimu żywieniowego, narzucanego przez wielki przemysł i rządy rozwiniętych państw. Nie chodzi przy tym o żaden łzawy wegetarianizm i jedzenie pietruszki – ba, autorzy z niekłamaną sympatią spoglądają na diety mięsno-tłuste, jeśli można je tak nazwać. Ale oczywiście nie tylko o zagadnieniach brzucha pisze się na portalu. Jest i miejsce na antypsychiatrię, czego świadectwem krótki tekst o sprawie Breivika, nad którym medytują tzw. psychiatrzy. Pisze się także o problemach Afryki, o tajemnicach Wielkiego Kryzysu, o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniami – o wielu, wielu rzeczach. A swego rodzaju manifest, zamieszczony przez redakcję, w oczywisty sposób przypomina post-konserwatywne wyliczanki Tomasza Gabisia jeszcze z czasów schyłkowego “Stańczyka”. Przytoczmy kilka smakowitszych fragmentów:

 

Nowa Debata porusza kwestie duchowe, gospodarcze, medyczne, historyczne, polityczne, kulturalne i wszystkie pozostałe.

 

Nowa Debata zaprasza do intelektualnej wędrówki po splątanych nieraz,  kamienistych i wyboistych ścieżkach prowadzących do nieco lepszego zrozumienia naszego ludzkiego świata.

 

Nowej Debaty nie interesują teorie spiskowe, ale fakty spisku.

 

Nowa Debata nie chce nikogo oświecać. Oświecanie, żeby miało sens, musi być oświecaniem potężnych. A oni nie wchodzą na Nową Debatę.

 

Nowa Debata wystrzega się kontaktu z tymi, co balsamują swoje prawdy jak egipscy balsamiści swoje mumie.

 

Nowa Debata zaleca we wszystkim umiarkowanie. Zwłaszcza w umiarkowaniu.

 

Nowa Debata jest radykalnie krytyczna i wysuwa radykalne postulaty, ale nie namawia nikogo do radykalnych działań.

 

Nowa Debata uważa, że „spisek jest normalną kontynuacją normalnej polityki normalnymi środkami” (Caroll Quigley).

 

Nowa Debata reprezentuje „myślenie apokaliptyczne”, czyli radykalne, brutalne, bezwzględne, ekstremalne, survivalistyczne, drakońskie, absolutnie antyrestauracyjne i programowo antynostalgiczne.

 

Nowa Debata nie lubi ani dyktatury, gdzie trzeba wyć razem z wilkami, ani demokracji, gdzie trzeba beczeć razem z owcami.

 

Nowa Debata jest nieufna wobec dominującej oficjalnej kontrkultury. Ale z jej autentycznych osiągnięć zamierza czerpać pełnymi garściami.

 

Nowa Debata propaguje twórczy nihilizm, odpowiedzialny ekstremizm, konstruktywny cynizm, agresywny fatalizm, dogmatyczny sceptycyzm, pozytywny katastrofizm, fanatyczny relatywizm, pasywny radykalizm.

 

Nowa Debata uważa, że prawo do obrażania na tle narodowościowym, rasowym, religijnym, płciowym etc. stoi wyżej niż prawo do bycia nieobrażanym.

 

Nowa Debata wierzy, wraz z Terry  Prachettem, że „chaos zawsze zwycięży ład, ponieważ jest lepiej zorganizowany”.

 

Portal zdaje się szybko rozwijać, co na pewno cieszy. Cóż, nie pozostaje mi nic innego, jak objawić Państwu link, niezbyt zresztą zaskakujący: http://nowadebata.pl.

 

Adam T. Witczak

 

(za http://portal-olesnica.pl)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Targi “Żyj i mieszkaj we Wrocławiu” 14-15 kwietnia 2012 we Wrocławiu

"Słowo Wrocławian" gościło w dniach 14-15 kwietnia 2012 roku na kolejnych targach branży nieruchomości i budownictwa. W Regionalnym Centrum Turystyki...

Close