Kanał Rss
Content
Egzekucja z garażu
2 grudnia 2013

 Mimo tego, że cena paliwa rośnie, a ilość kupowanych nowych samochodów maleje, to pojazdów na drogach jest coraz więcej. Jest zatem niemal pewne, że i Twój dłużnik jeździ autem.

Samochód trzeba gdzieś zaparkować. Można na ulicy, ale można też w garażu, czy na miejscu parkingowym. Optymalnym miejscem jest garaż (a właściwie grunt z wybudowanym garażem), będący odrębną nieruchomością dłużnika. Taka nieruchomość ma swoją księgę wieczystą i egzekucja z tego prawa przebiega jak w przypadku nieruchomości.

Poważniejszych zastrzeżeń nie budzi sytuacja, gdy dla garażu przypisana jest dodatkowa własność lokalu użytkowego. W takim przypadku egzekucję również przeprowadza się według zasad egzekucji z nieruchomości. Problem zaczyna się wówczas, gdy garaż stoi na gruncie należącym do gminy lub Skarbu Państwa i może dotyczyć osób, które na podstawie pozwolenia na budowę wybudowały garaż przed dniem 5.12.1990 r. z własnych środków na gruncie publicznym.

Czyj garaż?

Pamiętam jak mój ojciec budował garaż szeregowy, a ja pomagałem mu nosić papę. Osoby takie, czyli te, które garaż wybudowały (a niektóre nosiły papę), mogły złożyć właściwemu organowi żądanie nabycia tego garażu na własność oraz oddania użytkowania wieczystego gruntu niezbędnego do korzystania z tego garażu. Jeżeli tak się stało, to nabyły prawo użytkowania wieczystego gruntu pod garażem i własność garażu. I mają swoją Księgę Wieczystą. Na szczęście do egzekucji z użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości (z uwzględnieniem niektórych innych regulacji).

Sposoby na postój

Prawo do miejsca postojowego może być przyznane  na dwa sposoby: pierwszy (i najczęstszy) polega na tym, że oprócz wyodrębnienia lokali mieszkalnych w danym budynku wyodrębnia się również cały parking podziemny jako osobny samodzielny lokal użytkowy (garaż). Lokal ten następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które mają z niego korzystać. Taki udział w garażu jest samodzielnym przedmiotem obrotu, zatem można go sprzedać i zająć (niezależnie od sprzedaży mieszkania). Przy zajęciu ułamkowej części udziału w nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Prawa Cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

    Drugi, mniej popularny sposób, to ustanowienie służebności parkowania pojazdu. Parking pozostaje wówczas częścią nieruchomości wspólnej, jednak obciążoną na rzecz właścicieli konkretnych lokali służebnością parkowania na takich miejscach postojowych z wyłączeniem innych osób. Taka służebność przechodzi zawsze na kolejnego właściciela lokalu i umożliwia przypisanie konkretnego miejsca postojowego do danego mieszkania. Jednak nie może funkcjonować samodzielnie w obrocie, zatem nie może być przedmiotem zainteresowania komornika (tylko razem z lokalem).

Dla porządku wspomnę też o garażach „blaszakach”. Taka konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem (grunt jest najczęściej dzierżawiony, np. od gminy), w związku z czym stanowi on po prostu ruchomość, która można normalnie w trybie egzekucji sprzedać, choćby na złom.

Karol Sienkiewicz

Autor jest radcą prawnym i prowadzi bloga www.dochodzeniewierzytelnosci.pl

 

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Czwarte życie kurczaka

Każdy z nas, wybierając się do sklepu, stara się mieć wyczulone wszystkie zmysły tak, by nie dać się nabić w...

Close