Kanał Rss
Content
Dokąd pójść na Noc Muzeów?
16 maja 2014

Wrocławska Noc Muzeów jest wydarzeniem, które pozwala wszystkim chętnym nie tylko bezpłatne poznać zawartość wielu instytucji kulturalnych, ale także poznać nieznane dotąd szerszej publiczności oblicze miasta. Tej nocy muzeum jest tylko pretekstem do wyjścia z domu.

Muzeum Miejskie Wrocławia rozdaje książki i publikacje. Na dziedzińcu Pałacu Królewskiego i Arsenału Miejskiego odbędzie się loteria muzealnych wydawnictw i pamiątek, w której każdy los wygrywa. Cena losu jest symboliczna i wynosi 1 zł.

W Muzeum Historycznym (ul. Kazimierza Wielkiego 35) o godz. 19, 20 i 21 odbędą się pokazy szermierki na dziedzińcu Pałacu Królewskiego. Wrocław od wieków szczycił się wieloma znakomitymi szkołami fechtunku. Uczniowie tych szkół rywalizowali ze sobą sprawdzając  umiejętności na oficjalnych turniejach,  ale także  na umawianych pojedynkach w miejskich zaułkach. Szermierka była wśród chłopców tak popularna, że już w 1570 roku regulamin szkolny dotyczący uczniów wrocławskich gimnazjów stwierdzał: „Szermierka wywiera zły wpływ na młodzież w szkołach, którą bardziej pociągają mistrzowie fechtunku niż bakałarze”. Atmosferę dawnych szermierczych pojedynków przywołają  zawodnicy Wrocławskiego Klubu Szermierczego KOLEJARZ na co dzień trenujący pod bacznym okiem fechtmistrza Zbigniewa Koerbera i trenera Jarosława Dzikowskiego. W głównym holu czekać będzie  trzech muszkieterów z WKSz KOLEJARZ, którzy wprowadzą w fascynujący świat sportowej szermierki.

W tym samym muzeum od godz. 18 do 20 odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci „ I Ty możesz zostać kartografem. Rysujemy mapy Śląska”. O godz. 18:30 i 19:30 warsztatom będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna dla dzieci pt. „Historia kartografii” przygotowana przez członków Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii (autorzy: Paweł Wilamowski i Iga Hetnar).

Muzeum Archelologiczne (ul. Cieszyńskiego) zaprasza o godz. 20 na przedstawienie teatru pantomimy młodych. Spektakl “Muzeum” w reżyserii Magdaleny Młynarczyk i Katarzyny Łuczyńskiej otrzymał cztery nagrody na festiwalu „Arlekinada”. Jest to historia opowiedziana ruchem o dziwnym Muzealniku, który żyje wśród eksponatów muzealnych, każdego dnia pieczołowicie je pielęgnując oraz starając się znaleźć informacje w księgach na ich temat. Któregoś ranka w Muzeum dzieje się rzecz niezwykła: pojawia się nowy, nieznany nikomu eksponat Ekscentrycznej Damy, w którym Muzealnik zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Stara się znaleźć odpowiedź dotyczącą pochodzenia ukochanych rzeźb, zwłaszcza nowego eksponatu, jednak po wielu nieudany próbach załamuje się i postanawia porzucić swoją pracę. Wtedy to Rzeźba Myśliciela otwiera przed Muzealnikiem swoją tajemniczą księgę trzymaną do tej pory na kolanach – Muzealnik wyczytuje z niej historię Ekscentrycznej Damy oraz jej powinowactwo z innymi eksponatami w Muzeum.

W trakcie Nocy Muzeów wystawa „Kryminalny Wrocław” będzie nieczynna.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Nocą otrzymamy Kod Kultury Miasta

Już w najbliższą sobotę, 17 maja, podczas Nocy Muzeów ruszy nowy wrocławski projekt – Kod Kultury Miasta. Jego uczestnicy za...

Close