Kanał Rss
Content
Czy Urząd Marszałkowski zapłaci blisko 100 milionów złotych za niechlubny portal?
8 kwietnia 2015

Firma Qumak, która odpowiadała za realizację platformy internetowej o Dolnym Śląsku (zwanej powszechnie “portalem za 66 milionów”), złożyła przeciwko Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego pozew. Spółka żąda blisko 100 milionów złotych.

E-Dolny Śląsk miał być cyfrową platformą informacyjną przeznaczoną dla mieszkańców województwa. Pomysł urzędników miał zostać zrealizowany przez firmę Qumak (która wygrała przetarg) za około 66 milionów złotych. Większość kwoty miała pochodzić z unijnej dotacji. W połowie grudnoa 2014 roku minął formalny termin realizacji tej inwestycji przez warszawską spółkę.

W bieżącym roku zarząd województwa zdecydował się odstąpić od umowy, a także nałożyć na Qumak kary finansowe za opóźnienia w realizacji projektu. Tak miało wynikać z umowy.

Przedstawiciele spółki od razu zapowiedzieli, że sprawę skierują do sądu. Dziś pozew został wniesiony już oficjalnie. Qumak żąda pełnego wynagrodzenia za realizację kontraktu, czyli 64,7 milionów złotych (to kwota pomniejszona o już wypłacone środki). Jednocześnie prawnicy firmy Qumak zażądali około 30,9 mln zł  odszkodowania na pokrycie kosztów poniesionych przez firmę. Łącznie daje to 95,6 milionów złotych.

– Tak jak zapowiadaliśmy, wykorzystamy wszelkie przewidziane przez prawo środki, aby walczyć o należne nam pieniądze. W pozwie szczegółowo udowadniamy, że opóźnienia w realizacji, na które powołał się Urząd odstępując od umowy, wynikały z działań i postawy Zamawiającego. Pokazujemy tam też efekty notarialnej inwentaryzacji, która wykazała, że większość elementów platformy była wykonana w średnio niemal 90 procentach – mówi Paweł Jaguś, prezes Qumak S.A. – Postanowiliśmy zwiększyć kwotę roszczenia o odszkodowanie, ponieważ uznaliśmy, że i w tym wypadku mamy mocne argumenty, żeby walczyć o dobro spółki – komentuje Paweł Jaguś.

Sprawa tak zwanego “portalu za 66 milionów złotych” wydaje się bardzo daleka od rozstrzygnięcia. Wydaje się również, że błędy popełniono przede wszystkim w momencie, gdy zdecydowano wydać się tak wielkie środki na internetową platformę informacyjną.

Red.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Nowy dyrektor departamentu marszałka

Dyrektorem departamentu marszałka województwa dolnośląskiego została Dorota Galant, polityk Platformy Obywatelskiej i radna miejska Wrocławia. Galant wygrała konkurs na to...

Close