Kanał Rss
Content
Bartók, Czajkowski i Beethoven
26 września 2012

W 1878 roku Czajkowski w liście do wydawcy napisał, że „uderzył go pomysł, idea, która, nie wiadomo kiedy, przekształciła się w utwór, którego szkic jest już prawie gotowy”. Szkic, o którym wspomniał kompozytor, dotyczył Koncertu skrzypcowego D-dur, jak okazało się w przyszłości, jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych koncertów skrzypcowych na świecie. Utwór ten powstał zaledwie w ciągu miesiąca podczas pobytu artysty w Szwajcarii, gdzie odzyskiwał on zdrowie psychiczne po rozpadzie małżeństwa z Antoniną Miliukovą. Głęboka wrażliwość kompozytora oraz trudność z zaakceptowaniem własnej orientacji seksualnej, nie spełniającej oczekiwań społeczeństwa, przyczyniły się do wielu problemów natury emocjonalnej. Z tym większym zapałem zwrócił się on ku komponowaniu, które stało się dla niego swoistą odskocznią od nieprzyjemnej rzeczywistości. Początkowo Czajkowski pierwsze wykonanie utworu pragnął powierzyć jednemu z najznamienitszych wówczas skrzypków, Leopoldowi Auerowi. Ten jednak orzekł, że kompozycja jest niewykonalna. Po latach Auer wypierał się tego osądu, twierdząc, że uznał jedynie kilka pasaży za dość niewygodne i żałował, że kompozytor nie skontaktował się z nim podczas tworzenia dzieła. W konsekwencji jednak, pierwszego wykonania, które odbyło się w Wiedniu, podjął się rosyjski skrzypek Adolf Brodski i to jemu Czajkowski zadedykował utwór, dołączywszy fotografię z własną podobizną, na której odwrocie napisał: „artyście, który wykonał «niemożliwy» Koncert”. Utwór ten przeszedł do historii jako jedna z najlepszych kompozycji skrzypcowych. Na estradzie Filharmonii Wrocławskiej zabrzmi on w interpretacji Christiana Danowicza, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna pod batutą znakomitego angielskiego dyrygenta – Josepha Wolfe.
Na koncercie usłyszymy również, choć przekornie rozpoczynającą się wolnym wstępem, to jednak pełną beztroski, radości i humoru, IV Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz inspirowane folklorem Tańce rumuńskie Béli Bartóka.

12.10.2012, piątek, godz. 19:00
Wrocław, sala koncertowa Filharmonii
Joseph Wolfe – dyrygent
Christian Danowicz – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

B. BartókTańce rumuńskie
P. CzajkowskiKoncert skrzypcowy D-dur op. 35
L. van BeethovenIV Symfonia B-dur op. 60

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Kompozycje Edwarda Elgara w Filharmonii

5 października Jacek Kaspszyk dyrygować będzie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej, wykonującą utwory Edwarda Elgara. Pomp and Circumstance Marches zaraz po...

Close