Kanał Rss
Content
Życie na sportowo
13 sierpnia 2015

Żyć zdrowo i aktywnie to idea, która przyświeca coraz większej rzeszy Polaków. Można śmiało powiedzieć, że mamy już modę na takie podejście, a coraz więcej osób sięga po porady fachowców w tym zakresie. Czy okaże się to skutecznym sposobem na falę otyłości, z którą już od ponad dekady mierzy się zachodnia Europa czy Stany Zjednoczone?

Nasz organizm potrzebuje zarówno wysiłku fizycznego, jak i zdrowej i odpowiednio dawkowanej żywności. Ten duet ma niezwykle pozytywy wpływ na nasze zdrowie i trudno przypisać mu jakiekolwiek wady. Potrzebna jest oczywiście determinacja, silna wola i motywacja, ale przecież nic samo się nie zrobi. W tym artykule skupimy się na aktywności.

Przeświadczenie o tym, że porządny wysiłek fizyczny przeznaczony jest dla zawodowych sportowców, już dawno odeszło do lamusa. Dla profesjonalnych atletów jest to przecież codzienna praca, a ilość przebiegniętych kilometrów, podrzuconych sztang, rzutów, pchnięć, uderzeń, strzałów, przejechanych pętli czy wykonanych układów, bywa raczej nieosiągalna dla “zwykłego” człowieka.  Taki “amator” robi to przede wszystkim dla siebie, choć nierzadko może pochwalić się nie lada wyczynem. Ważne jest jednak dostosowanie odpowiedniego wysiłku, do naszych możliwości, tak by nie przesadzić i nie przetrenować się. W tym przypadku również trzeba znać umiar.

Wielki wkład w modę na sportowe życie ma na pewno poprawienie infrastruktury w tym względzie. Powstały przecież setki kilometrów ścieżek rowerowych i tras do biegania. Mamy też coraz więcej obiektów sportowych, hal, stadionów czy pływalni. Ich różnorodność powinna być jak największa, bo przecież nie każdego porywa bieganie, choć to sport należący do ścisłej czołówki, jeżeli chodzi o ilość uprawiających.

Do poprawy kondycji Polaków przyczynia się również większa ilość konkurencji. Nordic Walking trafił do nas dopiero kilka lat temu i choć największy boom ma już za sobą, to przecież wciąż masa ludzi “chodzi z kijkami”. To sport przeznaczony właściwie dla wszystkich: starszych osób, powracających po ciężkiej kontuzji czy też otyłych, którzy zamierzają zrzucić kilogramy, a nie są jeszcze gotowi do treningu biegowego.

Zwiększyła się również pula sportów zespołowych. Ostatnio niezwykle modne jest ulitimate frisbee. To gra, w która łączy ze sobą elementy koszykówki, piłki nożnej i ręcznej, a nawet rugby. Dyscyplina wymagająca niezwykłej zręczności i szybkości, polega (w największym skrócie) na przekazywaniu sobie specjalnego dysku przez zawodników i złapanie go w specjalnie punktowanej strefie (w czym przeszkadza drużyna broniąca). Bardzo ciekawą zasadą jest to, że w rozgrywce nie ma arbitrów, a grający sami rozstrzygają pomiędzy sobą sporne sytuacje.

Sportów, które z bardzo niszowych stają się w miarę popularnymi, jest znacznie więcej. Powoduje to, że łatwiej znaleźć coś dla siebie i “wkręcić” się w uprawianie danej dyscypliny. Zwłaszcza, że powstają liczne organizacje i związki, którzy tworzą zarówno profesjonalne, jak i  amatorskie rozgrywki. A chęć rywalizacji i zmierzenia się z innymi, jest chyba najlepszą motywacją.

Wciąż króluje jednak bieganie, chyba dlatego, że niewiele potrzeba do uprawiania tej dyscypliny. Najważniejsza jest tutaj oczywiście silna wolna i zaangażowanie. W ostatnich latach mamy jednak wysyp różnych biegów i maratonów. Organizowane są także zawody z ekstremalnymi przeszkodami, co tylko dodatkowo mobilizuje najbardziej zatwardziałych.

Mimo tego wszystkiego wciąż słyszymy o rosnącej otyłości wśród dzieci. Zapewne duży wpływ mają na to godziny spędzane przed komputerami, które odciągają najmłodszych od boiska. W tym względzie najważniejsza jest chyba edukacja zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Wciąż decydujący jest bowiem czynnik psychologiczny, a nie infrastrukturalny. Kilkanaście lat temu, gdy młodzież do dyspozycji miała betonowe place gry, nieskoszone łąki czy kosze z rowerowego koła, problem otyłości najmłodszych nie istniał. Jest jednak nadzieja, że poradzimy sobie z nim znacznie lepiej niż Zachód.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Obchody Święta Wojska Polskiego we Wrocławiu

15 sierpnia w całej Polsce obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego. Dzień dzień przed tym wydarzeniem żołnierze zapraszają na uroczystości we...

Close