Kanał Rss
Content
Yulianna Avdeeva dwukrotnie Avdeeva w Filharmonii
16 maja 2012

Zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina – Yulianna Avdeeva wystąpi dwukrotnie w Filharmonii Wrocławskiej – wraz z Orkiestrą Symfoniczną (25 maja) oraz podczas recitalu (27 maja).

25.05.2012

Piątek, godz. 19:00

Sala koncertowa Filharmonii

Jacek Kaspszyk – dyrygent
Yulianna Avdeeva – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Program:
L. van Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur op. 19
S. Prokofiew – V Symfonia op. 100

 

Początkowo uważano, że II Koncert fortepianowy B-dur Ludwiga van Beethovena powstał w 1794 roku, czyli w czasie, gdy 24-letni kompozytor przygotowywał się do publicznego debiutu na wiedeńskiej scenie. Jednak według nowszych badań okazało się, że pierwsze szkice utworu powstały dużo wcześniej, prawdopodobnie jeszcze w roku 1789. Zresztą do roku 1801 koncert poddawany był wielu poprawkom i dopiero wówczas doczekał się ostatecznej wersji. Premierowe wykonanie odbyło się w 1795 roku w wiedeńskim Hofburgtheater, a kompozytor i zarazem wykonawca dzieła został nagrodzony owacją na stojąco. Na koncercie w Filharmonii Wrocławskiej usłyszymy go w wykonaniu Yulianny Avdeevy – zdobywczyni I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

Krytyka radziecka z lat 1944–45 V Symfonię B-dur Siergieja Prokofiewa nazwała „optymistyczną”. Premiera dzieła miała miejsce w styczniu 1945 roku, jeszcze w czasie wojny, lecz już po upadku Powstania Warszawskiego. Utwór ten, który powstawał, gdy szalała wciąż zawierucha wojenna, miał symbolizować „wspaniałość ludzkiego ducha”. Kompozytor oznajmił, że dzieło to stworzył dla „wolnych i szczęśliwych ludzi, dla ich niezwykłej siły, czystego i szlachetnego ducha”. Utwór wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

 

 

27.05.2012

Niedziela, godz. 18:00

Sala koncertowa Filharmonii

Recital fortepianowy Yulianny Avdeevy

Program:

J.S. Bach – Uwertura francuska h-moll BWV 831
F. Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60, Scherzo b-moll op. 31
W. Rihm – Klavierstück nr 5 „Tombeau”

M. Ravel – Sonatina
S. Prokofiew – II Sonata d-moll op. 14

 

Decyzja jury XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina wywołała wśród krytyków i publiczności gwałtowne emocje. Po ogłoszeniu wyników zawrzało od komentarzy. Niemniej zaskoczona była sama zainteresowana, laureatka I miejsca – Yulianna Avdeeva. Rosyjska pianistka nie należała do faworytów publiczności, a jej gra podzieliła Polaków na dwie przeciwstawne frakcje. Zwolennicy artystki docenili jej „fenomenalny warsztat i sugestywny typ ekspresji” oraz dojrzałość podpartą dużym doświadczeniem estradowym.

Avdeeva rozpoczęła naukę gry na fortepianie mając zaledwie pięć lat, następnie uczyła się w Specjalnej Szkole Muzycznej im. Gnessinych w Moskwie, a jej pierwszą i stałą przez kolejne lata nauczycielką była Elena Ivanova. Po ukończeniu tej szkoły zdecydowała się studiować w Rosyjskiej Akademii Muzycznej w Moskwie w klasie prof. Wladimira Troppa, następnie w Szwajcarii u prof. Konstantina Scherbakova w Züricher Hochschule der Künste, gdzie od 2006 roku jest jego asystentką. Od 2008 roku studiuje w prestiżowej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como. Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze, Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu „New Names” w Moskwie, I nagrody w V Konkursie „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, I nagrody w XII Konkursie „A.M.A. Calabria” we Włoszech oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech, II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie. Od wczesnego dzieciństwa podróżowała po świecie, koncertując w ponad trzydziestu krajach. Jej ogromny repertuar składa się z koncertów fortepianowych, muzyki kameralnej i recitali solowych, obejmuje utwory począwszy od baroku do muzyki współczesnej.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Europejska Noc Muzeów

19 maja w Muzeum Miejskim Wrocławia odbędzie się Europejska Noc Muzeów. W ramach imprezy będzie można obejrzeć ciekawe wystawy rysunków,...

Close