Kanał Rss
Content
Wywiad z Piotrem Łajczakiem ze sklepu Imperium Odżywek
24 stycznia 2019

Jakość ma znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o nasze zdrowie — wywiad z Piotrem Łajczakiem

Pola Janus: Kto najczęściej kupuje odżywki?
Piotr Łajczak: Zdecydowana większość to osoby uprawiające sporty i nie chodzi tutaj tylko o dyscypliny siłowe. Wraz ze wzrostem świadomości i poziomu wiedzy, ludzie aktywni wybierają suplementy, które uzupełniają ich osobiste braki.
PJ: Czy osoby, które nie uprawiają sportu też mogą ich używać?
: Oczywiście. Najważniejszą kwestią jest indywidualne zapotrzebowanie. Stereotyp o tym, że odżywki są tylko dla bywalców siłowni już dawno nie ma racji bytu. Wyróżniamy wiele grup produktowych o określonym przeznaczeniu, choćby ekstrakty roślinne czy witaminy, których odpowiedni poziom w organizmie jest potrzebny każdemu człowiekowi. Suplementację witaminową stosuje się przy wielu dolegliwościach i nie ma tu znaczenia czy trenujemy jakąś dyscyplinę, czy nie.
PJ: Gdzie produkuje się takie odżywki?
: Zależnie od tego o jakim składniku odżywki rozmawiamy, miejsc produkcji może być wiele.
W przypadku proszku białkowego będą to zakłady przetwórstwa mlecznego. Kreatyna, bcaa czy glutamina jest produkowana przez specjalistyczne laboratoria.
PJ: Co się w nich znajduje?
: Tutaj też zagadnienie jest bardzo rozległe. Odżywka białkowa zawiera czysty proszek proteinowy, substancje słodzące, dodatki smakowe. Możemy też znaleźć dodatki witamin, enzymów trawiennych oraz barwniki. Dla porównania w najpopularniejszej odżywce jaką do tej pory stworzono — monohydracie kreatyny jest tylko czysty proszek kreatyny. Znaczenie też ma forma o jakiej myślimy, gdyż inny skład posiadają produkty sypkie, inny tabletki, a jeszcze inny — płyny.
PJ: Czyli jest to bezpieczne dla naszego zdrowia?
: Dobre suplementy i odżywki zawierają tylko znane, sprawdzone, bezpieczne i działające składniki.
PJ: Czy wszyscy mogą je stosować?
: Jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych są pewne ograniczenia. Przeciwwskazania dotyczą głównie osób przed ukończeniem 18 roku życia i kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Właściwy dobór suplementów jest bardzo indywidualną sprawą. Przed użyciem trzeba przeczytać ulotkę i/lub skonsultować się z kompetentną osobą. Istnieją liczne wyjątki, jak chociażby spożycie witamin D3 i K2 czy kwasów DHA, których potrzebują ciężarne i karmiące kobiety.
PJ: Czy są jakieś przeciwwskazania?
: Głównie dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Występują również indywidualne przeciwwskazania medyczne dlatego konsultacja z osobą kompetentną jest niezbędna.
PJ: Czy jest jakaś różnica w odżywkach tańszych i droższych?
: Tak. Wiele osób uważa, że „białko to białko” i nie ma sensu płacić więcej. W rzeczywistości różnica jest i takie uproszczenie to błąd. Tańsze odżywki przeważnie produkowane są na zasadzie importu składników z Chin, mieszaniu ich i odpowiednim zapakowaniu. Ciężko wtedy mówić o wysokiej jakości, bo w tym przypadku chodzi tylko o niższą cenę. Dobrym przykładem będzie tu wspomniana wcześniej kreatyna. Najwyższej jakości i czystości kreatynę produkują na świecie 2 lub 3 laboratoria, które posiadają zastrzeżone znaki towarowe. Dbają o produkt na każdym etapie i gwarantują odbiorcy farmaceutyczną czystość. Oczywiście cena odżywki zawierającej najwyższej jakości składniki jest wyższa, ale warto dopłacić. Kluczowe są również dodatki do odżywek, w tanich produktach na próżno szukać enzymów trawiennych, ekstraktów zwiększających absorpcję składników czy probiotyków. Zwracajmy uwagę na producentów, którzy posiadają własne linie produkcyjne i certyfikaty jakości np. (WADA) Światowej Organizacji Anty Dopingowej, Informed Sport, FDA (Agencji ds. Żywności i Leków), ma wdrożone normy ISO 22000, zasady GMP (Dobrej Praktyki Produkcyjnej) i GHP (Dobrej Praktyki Higienicznej), GLP (Dobrej Praktyki Laboratoryjnej). Jakość ma znaczenie, zwłaszcza gdy chodzi o nasze zdrowie.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Wywiad ze Zbigniewem Iwanickim

Redakcja: Na czym polega specyfika pralni wodnej?                          ...

Close