Kanał Rss
Content
Wrocławski alfabet 2015
4 stycznia 2016

Koniec roku to czas podsumowań i rozliczeń. We Wrocławiu w ciągu ostatnich 365 dni, wydarzyło się bardzo dużo. Jaki był ten ostatni rok? Czym nas zaskoczył? Kto się wyróżnił, kto skompromitował, a kto przysłużył lokalnej społeczności? Zapraszamy do lektury podsumowującej rok 2015, w formie alfabetu.

A jak Andrea Bocelli we Wrocławiu. Światowej sławy tenor wystąpił na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Choć wtedy ponad 40-tysięczny stadion był w miarę zapełniony. Na mecze Śląska przychodzi bowiem garstka osób. Na półfinale Pucharu Polski z Zawiszą, było to tylko nieco ponad tysiąc widzów…

B jak budowa obwodnicy. W końcu udało się rozpocząć prace na tej niezwykle ważnej trasie. Teraz pozostaje nam czekać na oddanie obwodnicy do użytku. A to, patrząc na inne inwestycje, może potrwać bardzo długo.

C jak cacko Hydropolis. Kolejna wielka inwestycja miasta i MPWiK. Stworzona dla turystów. Tymczasem opłata za wodę i kanalizację idzie w górę od nowego roku, a część mieszkańców wciąż korzysta z szamba…

D jak „Dzień dobry Marilyn”. Miasto w końcu pokazało mieszkańcom zdjęcia aktorki, które kosztowały aż 6 milionów zł. Oczywiście z kieszeni podatnika.

E jak erotyczne kluby na cenzurowanym. Wrocław wygrał w sądzie z klubami, których pracownice namawiały wrocławian oraz turystów na erotyczny taniec. Ich charakterystycznym rekwizytem są różowe parasolki. Są, bo byłe kluby Cocomo nie zamierzają zaprzestać działalności, a jedna z pracownic powiedziała nam, że będą namawiać klientów do „usranej śmierci”.

F jak faszyzm, wszędzie faszyzm. Władze miasta i część mediów na tropie „brunatnych” chłopców. Zdaniem wielu dolnośląska stolica jest pełna aktów nie tylko faszyzmu, ale również ksenofobii, rasizmu, a nawet nazizmu. Liczne debaty i prelekcje mają temu zapobiec. W proces zaangażowała się nawet UEFA, która ukarała Śląsk Wrocław za swastykę na jednym z transparentów kibiców. Tyle tylko, że to był Herb miasta Brzeg…

G jak gigantyczne zadłużenie miasta. Wrocław buduje, Wrocław inwestuje, Wrocław organizuje. A wszystko to kosztem gigantycznych długów. Oficjalne zadłużenie miasta mieści się w ustawowych normach, jednak niebezpieczeństwo tkwi w spółkach miejskich. To one odpowiedzialne są za wiele ważnych aspektów życia mieszkańców (woda i kanalizacja czy transport publiczny). Same miasto zadłużone jest na kwotę około 2,1 miliarda zł., jednak ponad 3 miliardami obciążone mogą być spółki. A roczne dochody Wrocławia to około 3,6 miliarda…

H jak historii koniec. Mimo licznych protestów mieszkańców, ruszyła budowa Przejścia Świdnickiego. To legendarne miejsce, które było świadkiem wrocławskiej i polskiej historii, po przebudowie będzie wyglądać zupełnie inaczej.

I jak inauguracja Narodowego Forum Muzyki. Inwestycja, o której było tak głośno, w końcu została ukończona i oddana do użytku. Czekamy z niecierpliwością na wielkie koncerty.

J jak Janicki Michał. Były wiceprezydent miasta przegrał sądową rozprawę z Rafałem Dutkiewiczem. Janicki domagał się przeprosin od swojego byłego przełożonego. Proces rozpoczął się w 2013 roku.

K jak kukła. Żydowska. Piotr Rybak, znany manifestant, spalił kukłę przypominającą Żyda, podczas jednej z manifestacji przeciwko sprowadzeniu do Polski imigrantów. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył sam Dutkiewicz.

L jak likwidacja koczowiska. Magistrat zdecydował o zrównaniu z ziemią cygańskiego koczowiska przy ulicy Paprotnej. Obrońcy tej mniejszości etnicznej nawet nie zdążyli zaprotestować. Romski problem we Wrocławiu nadal jednak nie został rozwiązany i nie widać jego końca.

M jak Metro. Rafał Dutkiewicz realnie myśli o metrze we Wrocławiu. Naszym jedynym konkurentem ma być Kraków. O planach niewiele wiadomo, ale mieszkańcy w referendum zagłosowali przeciwko. Choć frekwencja na poziomie 10 proc. nie pozwoliła uznać tych wyników za wiążące.

N jak nieudane referendum. I nie chodzi tutaj tylko o kompromitację Bronisława Komorowskiego, który próbując przedłużyć swoje szanse na reelekcję, lekką ręką wydał ponad 90 milionów złotych. Również pytania Rafała Dutkiewicza nie zachęciły wrocławian do pójścia do urn. Wprawdzie frekwencja okazała się nieco wyższa, od tej ogólnopolskiej, jednak wyniki na poziomie 10,58 proc. pokazał, że prezydent miasta zadał nietrafione pytania.

O jak obchody 65. rocznicy święceń kapłańskich kardynała Gulbinowicza. Urodzony w Wilnie kapłan jest żywą legendą wrocławskiego i polskiego kościoła. Mimo podeszłego wieku, a urodził się w 1923 roku, wciąż aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta.

P jak powrót legendy. Kornel Morawiecki nie tylko dostał się do sejmu z listy Kukiz ’15, ale również otworzył pierwsze obrady izby wyższej polskiego parlamentu, jako marszałek senior. Legenda Solidarności Walczącej do sejmu dostała się w momencie, gdy zabrakło w niej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii wywodzącej się wprost od komunistycznych dygnitarzy, z którymi Morawiecki walczył o wolność i niezależność ojczyzny.

R jak ratowanie kresowego dziedzictwa. W lipcu odbyła się kolejna edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. 850 osób z Dolnego Śląska uporządkowało ponad 60 cmentarzy z terenu dzisiejszej Ukrainy. Fundacja Studio Wschód dostarczyła również tony darów na Kresy, gdzie wciąż mieszkają tysiące naszych rodaków.

S jak seks na scenie. Zamieszanie w Teatrze Polski, które zrobiła ogólnopolską „karierę”. Dyrektor placówki, a zarazem poseł Nowoczesnej Ryszarda Petru, postanowił o wystawieniu sztuki „Śmierć i dziewczyna”. Do mediów, a także do nowego ministra kultury Piotra Glińskiego, szybko dotarły informacje, że na deskach teatru wątpliwej jakości czeska „para” ma uprawiać seks. Wiele środowisk oburzyło się tym faktem, bo placówka zarządzana przez Krzysztofa Mieszkowskiego jest przecież finansowana z publicznych pieniędzy. Całe zamieszanie skończyło się tym, że sztuka była, ale bez „gwoździa programu”. A jeśli nie chodzi o seks, to musi chodzić o pieniądze. Teatr został zapełniony, bilety wyprzedane, a dyrektor choć na chwilę mógł zapomnieć o wielkich problemach finansowych placówki.

T jak transport publiczny. Niestety niewydolny. Opóźnienia, awarie, kursy widmo. Mieszkańcy Wrocławia narzekają na funkcjonowanie MPK i choć miasto stale wymienia tabor na nowy, to godziny stracone w korkach są codziennością. Dolnośląska stolica to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Europie.

U jak udało się, Inko! Legendarna sanitariuszka, która w wieku 17 lat została przez komunistyczne władze skazana na śmierć, będzie patronką I LO we Wrocławiu. Wybór uczniów i rodziców próbowały zablokować lewicowe organizacje, jednak protesty i nagłośnienie sprawy przyniosły pozytywny skutek.

W jak wicemistrzostwo Sparty Wrocław. Po wielu słabszych latach, wrocławska Sparta w końcu odniosła upragniony sukces. Dzięki świetnej postawie mistrza świata Taia Woffindena, indywidualnego mistrza Polski Macieja Janowskiego oraz rewelacyjnej jeździe młodziutkiego Maksyka Drabika, udało się wejść aż do wielkiego finału PGE Ekstraligi. W tym lepsze okazały się Byki z Leszna, jednak przed sezonem nikt nie typował wrocławskiego klubu nawet do fazy play-off. Sukces tym większy, że końcówkę sezonu Spartanie musieli spędzić na stadionie w Częstochowie, bo ich domowy obiekt, popularne „Olimpico”, jest remontowane.

Z jak zakończenie sagi z „portalem za 66 milionów”. Urząd Marszałkowski zrezygnował z powszechnie krytykowanej inicjatywy i doszedł do porozumienia z wykonawcą. Dlaczego tylko tak późno?

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Niski deficyt, mniej inwestycji. Budżet Wrocławia 2016

Rada miejska uchwaliła budżet na rok 2016. Ten dokument bardzo wiele mówi o tym, jak przez najbliższe 12 miesięcy rozwijać...

Close