Kanał Rss
Content
Wiosenna zmiana czasu i nawyków
1 marca 2014

Wraz ze zmianą czasu z zimowego na letni można również zmienić swoje nawyki. Wiosna to czas zmian i tak jak w naturze wszystko budzi się do życia, my też wprowadzamy drobne zmiany do naszej codziennej rutyny.

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi z soboty 29 na niedzielę 30 marca. W tym dniu wskazówki naszych zegarów powędrują o jedną godzinę do przodu. W Unii Europejskiej zmiana czasu następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca o 1:00 w nocy. Tak naprawdę zmiana czasu nie ma realnego wpływu na nasze nawyki i rytm dnia. Letnia zmiana czasu jest stosowana głównie po to, aby umożliwić bardziej efektywne wykorzystywanie światła słonecznego, gdyż dzięki niej zachód słońca następuje o godzinę później. A zatem przygotowujmy nasze zegary na zmianę i do dzieła.

Skoro mowa o zegarowych zmianach może warto również oprócz czasu zmienić też część swoich zimowych nawyków. Kiedy dni się wydłużają a o poranku wita nas blask słońca, od razu łatwiej jest wygrzebać się z ciepłej pościeli. Wiele osób bez problemu wiosną zaczyna wcześniej się budzić, co jest świetnym sposobem na złapanie chwili wytchnienia w towarzystwie porannego słońca. Sam fakt, że wreszcie można pozostawić ciepłe płaszcze, czapki i szaliki na dnie szafy sprawia, że mamy zdecydowanie więcej werwy. Część osób zaczyna przygotowywać się na przyjście wiosny wcześniej powoli wymieniając ubrania zimowe takie jak grube swetry i wełniane skarpety na lżejsze bluzki, koszuli czy sukienki. Co prawda nasza pogoda staje się w ostatnich latach coraz bardziej kapryśna i płata nam figle. Oznacza to, że nawet na koniec marca możemy zostać zaskoczeni powrotem zimy. Dlatego lepiej nie ukrywać cieplejszych ubrań od razu na dnie szafy, dobrze, aby ten proces przebiegał stopniowo.

Tak, jak wymieniamy zawartość naszej garderoby z zimowej na wiosenno- letnią, możemy również zmienić nasze nawyki żywieniowe. Wiosna to czas, kiedy pojawia się wiele młodych warzyw i owoców. Idąc do sklepu dobrze pozwolić sobie na kupno świeżych warzyw i owoców, co pozwoli na urozmaicenie diety. Możemy zrezygnować z gotowych zestawów mrożonych warzyw. Zupa z nowalijek będzie znacznie smaczniejsza niż zimowa wersja z ‘jarzynką’ z torebki. Wreszcie nasze posiłki stają się lżejsze i bardziej kolorowe dzięki świeżym sałatkom i sokom. Czas zrezygnować z tłustych zimowych potraw. Sprzyja temu wzrastająca temperatura za oknem. Nie odczuwamy już potrzeby rozgrzewania się słuszną porcją ciężkich obiadów dobrych na mroźne zimowe dni.

Coraz dłuższe słoneczne dni zachęcają też do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Każdy z nas zna to przyjemne uczucie, kiedy zarzucamy na siebie tylko lekką kurtkę, wsuwamy wiosenne obuwie i wybiegamy z domu cieszyć się pięknym dniem. Jeśli nie przepadamy za spacerowaniem, możemy wybrać inny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Może być to wczesnowiosenny piknik, który przy obecnych anomaliach pogodowych wcale nie musi być czymś niemożliwym. Poza tym jedzenie świetnie lepiej smakuje na łonie natury, może wycieczka rowerowa czy bieganie. Jest wiele możliwości na wykorzystanie wolnego czasu. Możemy nawet usiąść w parku z dobrą książką, taka chwila wytchnienia potrafi naprawdę odprężyć. Posiadacze czworonożnych kompanów na pewno skorzystają z dłużnych i cieplejszych dni, wychodząc na długie spacery z psem.

Większość z nas spędza znaczą część dnia w pracy, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli jeździmy do pracy autem, autobusem czy tramwajem warto pomyśleć o zmianie środka transportu. Rower też świetnie sprawdzi się w tej roli. Przy okazji jest szansa, że dzięki porannej przejażdżce rowerowej nasz nastój może się polepszyć i dzień w pracy minie nam znacznie przyjemniej niż byśmy się tego spodziewali.

Wiosna może też sprzyjać większym zmianom w naszym życiu. Jest to dobry czas, aby podejmować decyzje dotyczące naszych planów i marzeń. Kiedy próbować realizować coś nowego jak nie na wiosnę, kiedy wszystko budzi się z zimowego snu. Mamy więcej energii, dzięki słońcu i dłuższym dniom mamy lepsze samopoczucie, co na pewno będzie dużym udogodnienie w czasie podejmowania prób realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć.

Katarzyna Wilanowska

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Okazje chodzą parami

 Polski rynek mieszkaniowy przeszedł w ostatnich miesiącach wielkie zmiany – ceny nieruchomości spadły do poziomów sprzed boomu lat 2006-2008, a...

Close