Kanał Rss
Content
Wiertarka z Wrocławia poleci w kosmos
16 lutego 2017

Młodzi naukowcy ze start-upu Scanway z Wrocławskiego Parku Technologicznego skonstruowali wiertarkę, która ma posłużyć do badań nad wydobywaniem surowców z asteroid, a przy okazji gromadzić informacje, które pomogą w budowie nowych maszyn górniczych, które także będą mieć zastosowanie w kosmosie.

Projekt nosi nazwę DREAM (Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego). Scanway pracowało nad nim przez półtora roku przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i Politechniką Wrocławską. Urządzenie pozwala na badanie procesu wiercenia w skałach w warunkach stanu nieważkości i próżni kosmicznej. Młodzi naukowcy dotarli do finału programu Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Rexus, który umożliwia zespołom badawczym z Europy wystrzelenie swojego eksperymentu w przestrzeń kosmiczną.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wrocławska wiertarka zostanie wystrzelona z kosmodromu Esrange na kole podbiegunowym w Szwecji i poleci na wysokość ok. 100 kilometrów. Start planowany jest za miesiąc, 13 marca.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Walentynkowy sprzeciw

14 lutego nie tylko we Wrocławiu, ale również w innych większych miastach Polski odbył się wyjątkowy sprzeciw wobec przemocy. Około...

Close