Kanał Rss
Content
Ważna biografia
5 maja 2014

Już w najbliższy czwartek o godz. 16 we wrocławskiej siedzibie IPN (pL. Strzelecki 25, IV piętro) odbędzie się prezentacja książki Dariusza Iwaneczko “Przypadek czy przeznaczenie?”. Karol Kazimierz Kostecki “Kostek” (1917-1998).

Książka przedstawia historię człowieka, o którym można powiedzieć, że był jednym z milionów Polaków, których życie zdeterminował dramat wojny i okupacji, lub stwierdzić, że był kimś wyjątkowym, niezłomnym żołnierzem wyklętym, co mimo zmiennych kolei losu zdołał zachować w sobie coś z Kresowiaka, tryskającego humorem, pełnego optymizmu, szczerego i uczciwego.

Karol Kazimierz Kostecki „Kostek” (ur. w 1917 r. w Chodorowie, zm. w 1998 r. we Wrocławiu) – absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., kurier Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, żołnierz Armii Krajowej, który kontynuował działalność niepodległościową w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, ofiara komunizmu, a potem nauczyciel i działacz społeczny – był niewątpliwie człowiekiem nietuzinkowym, który dzięki właściwej hierarchii wartości i ukształtowanemu charakterowi starał się być przyzwoity i pożyteczny, wznosząc się na wyżyny heroizmu i poświęcenia dla ojczyzny i innych osób.

Kontekstem losów głównego bohatera są dzieje zbrojnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego na pograniczu pow. tomaszowskiego i lubaczowskiego, co sprawia, że książka wykracza poza ramy biograficzne, stając się ważnym przyczynkiem do historii wojennej i powojennej konspiracji niepodległościowej na tym terenie.
Dariusz Iwaneczko, “Przypadek czy przeznaczenie?” Karol Kazimierz Kostecki
“Kostek” (1917-1998), Rzeszów 2013. Wyd. IPN Oddział w Rzeszowie

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Było gitarzystów wielu

Magiczna liczba 7344 gitarzystów 1 maja zagrała na wrocławskimRynku, pobijając tym samym Rekord z 2012 roku. Gitarzystów nie przepędził nawet deszcz,...

Close