Kanał Rss
Content
Utwory Brahmsa, Haydna i Rachmaninowa
24 kwietnia 2012

Zapraszamy gorąco na piątkowy (27 kwietnia) koncert Orkiestry Symfonicznej, która pod dyrekcją Keesa Bakelsa wykona utwory Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa oraz Siergieja Rachmaninowa. Zachęcamy także do uczestniczenia w licznych koncertach trwającego we Wrocławiu 28. Festiwalu Musica Polonica Nova.

Johannes Brahms uważał, że jako kompozytor urodził się zbyt późno. Tym sformułowaniem dawał wyraz przywiązaniu do tradycji, które objawiało się kontynuowaniem barokowych i klasycznych wzorów, uważanych wówczas powszechnie za przebrzmiałe. Do kompozytorów, których cenił najbardziej, należeli Johann Sebastian Bach oraz Ludwig van Beethoven. Sam zrezygnował z rewolucyjnych ambicji, nawiązując tym samym do najlepszych wartości przeszłości, łącząc je równocześnie ze zdobyczami swoich czasów.

Podobnie obco w swoich czasach czuł się Siergiej Rachmaninow: „Nie mogę już pisać po staremu, a nowa szkoła kompozytorska jest nie dla mnie. Starałem się zrozumieć dzisiejsze muzyczne ścieżki, ale do mnie nie przemawiają. (…) Dzisiejsza muzyka wydaje się być tworzona nie z serca, lecz z głowy. Jej twórcy myślą raczej niż czują. (…) Medytują, protestują, analizują, wnioskują, kalkulują, rozmyślają – ale nie czują”. Utwory rosyjskiego kompozytora bywały krytykowane przez środowiska akademickie. W czasie, gdy w muzycznym świecie modna była nowoczesność i awangarda, uważano, że melodyjność kompozycji Rachmaninowa „oddycha dusznym powietrzem minionych epok”. Jednak publiczność nie zawiodła i zawsze tłumnie wypełniała sale koncertowe.

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej usłyszymy jedną z Symfonii Londyńskich Josepha Haydna (Symfonia c-moll nr 95), ostatnią Symfonię a-moll op. 44 Siergieja Rachmaninowa oraz Wariacje B-dur na temat Haydna op. 56a Johannesa Brahmsa. Przez wiele lat uważano, że inspiracją dla Brahmsa była jedna z części Divertimenti Haydna oparta na melodii Chorału św. Antoniego. Dziś wiadomo, że autorem tego dzieła był uczeń wiedeńskiego klasyka – Ignaz Pleyel. Orkiestrę poprowadzi holenderski dyrygent Kees Bakels.

 

Sala koncertowa Filharmonii
Kees Bakels
– dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

 

Program:
J. HaydnSymfonia c-moll nr 95
J. BrahmsWariacje B-dur na temat Haydna op. 56a
S. RachmaninowIII Symfonia a-moll op. 44

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Chłopcy kontra Basia – wywiad

Zespół Chłopcy kontra Basia powstał w 2009 roku w Krakowie z inicjatywy Chełmianki Barbary Derlak, jako wynik jej zafascynowania polskimi...

Close