Kanał Rss
Content
Teatr od wewnątrz
2 lipca 2019

Można powiedzieć, że przygotowanie spektaklu to praca łańcuszkowa. Jedna osoba zaczyna coś robić, a później przechodzi to przez grono licznych osób, wspólnie lub „z ręki do ręki”. Dotyczy to tak naprawdę prawie każdego elementu. Od kostiumów po choreografię. 

 Wszyscy muszą ze sobą współgrać. Inaczej to może nie zadziałać. Proces który musi przejść sztuka, żeby dojść do finalnego efektu zadowalającego przeciętnego odbiorcę jak również krytyków jest dużo bardziej skomplikowany niż może się wydawać. Zacznijmy od początku. 

 

Najpierw trzeba oczywiście mieć pomysł. Możemy wybrać literaturę bądź zlecić napisanie scenariusza od zera. To oczywiście nie może być przypadkowe. Tekst musi mieć możliwość spełnienia naszego celu, który sobie założyliśmy. Najczęściej wymaga się aby był on kształcący, poznawczy lub wychowawczy i uświadamiający. Sam wybór historii, którą chcemy opowiedzieć jest bardzo długim procesem. Jednakże ten wybór to tak naprawdę mały początek. Bardzo ważnym miejscem jest pracownia dekoracyjna. Tam powstają całe scenografie i wszystkie rekwizyty potrzebne do sztuki. Rekwizytorzy potrafią stworzyć naprawdę fantastyczne i fenomenalne dzieła, które niejednokrotnie już same w sobie są sztuką. Nieużywane rewizyty są przenoszone do rekwizytorni, gdzie albo czekają na swoją kolej, albo na drobne modyfikacje. Mamy więc już tekst, aktorów, rekwizyty. Teraz najwyższa pora na próby. Trzeba więc wybrać muzykę, odpowiednie światła, choreografię i dokładne prace nad całym wyglądem spektaklu. Bardzo pomaga w tym miejsce za kulisami. Znajdują się tam m.in. specjalne liny, które obsługują sztankiety, czyli inaczej mówiąc różne tła i kurtyny teatralne. Jest też tam biurko inspicjenta, który przywołuje aktorów na scenę. Zanim aktorzy wyjdą na scenę muszą włożyć swoje kostiumy. Od tego są pracownie krawieckie – damska i męska Stroje dla aktorów szyje zazwyczaj kilka osób, a aktorzy muszą przychodzić na przymiarki nawet kilka razy w miesiącu. – „Jest taki przesąd, że gdy garderobiana szyje coś na nas, to daje nam nitkę w zęby, żeby nie zaszyć nam talentu” – opowiada aktorka Marta Uszko. Gdy już wszystko jest gotowe aktorzy mogą wyjść na scenę.  

 

 

 

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Nadzwyczajna elastyczność

Wywiad z Ewą Cieślik Czym zajmuje się firma VEDA5? Nasza firma specjalizuje się w branży BHP. Zajmujemy się przede wszystkim kompleksową...

Close