Kanał Rss
Content
Smak dalekiego wschodu
30 stycznia 2015

Japońskie ogrody to miejsca, w których naprawdę można wypocząć. Istnieje kilka rodzajów, ale wszystkie charakteryzuje w szczególności harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Wrocławianie mają to szczęście, że w dużym mieście mogą odnaleźć wspomnianą harmonię i spokój.

Ogród został wybudowany w 1913 roku w związku z Wystawą Światową przez hrabiego Fritz von Hochberga oraz jego pomocnika, mistrza japońskiej sztuki ogrodowej, Mankichi Arai i do tej pory jest jedną z największych atrakcji Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. Zaraz po zakończeniu wystawy usunięto obiekty ekspozycyjne, jednakże ścieżki, ukształtowanie terenu i stawu pozostały bez zmian.

Na miejscu pozostawiono też część wyjątkowych roślin, które do tej pory rosną w tym ogrodzie. W 1994 roku wykonano generalną rewaloryzację ogrodu, dzięki której miejsce to ma obecny kształt. W jego odnowę aktywnie włączyła się Ambasada Japonii w Warszawie. Praca nad ogrodem trwała kilka lat, ponieważ praca z roślinami wymaga dużego czasowego zaangażowania, prace utrudniła również powódź z 1997.

Ogród oddano do odwiedzania  w 1999 roku. Można w nim spotkać 26 gatunków drzew występujących tylko w Japonii oraz 28 gatunków drzew rosnących na terenie Azji Wschodniej. Cały ogród jest zbudowany zgodnie z japońską sztuką ogrodową.

– Uwielbiam ogrody. Zawsze w dużych miastach szukam miejsc, gdzie mogę odpocząć i odetchnąć od miejskiego zgiełku. Uwielbiam parki. Oczywiście uwielbiam te wrocławskie i warszawskie, ale ogrody mają zupełnie inny klimat, mają w sobie coś z magii, coś, co uspokaja – mówi Katarzyna, studentka etnografii.

Czasem gdy tylko chcemy zobaczyć coś nowego trafiamy do miejsc, które absolutnie zaczarowują nas swoim urokiem. Potem już nie można robić niczego więcej jak tylko powracać i odpoczywać w cieniu traw. Wracając jednak do ogrodu japońskiego, zdecydowanie mojego ulubionego miejsca we Wrocławiu. Warto wspomnieć  dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe. Pisałam już o harmonii, spokoju i klimacie jak ze wschodu, jak z jakiegoś filmu… Zastanawiający cudowny klimat. Ale najpierw o samej idei wschodnich ogrodów.

Wschód – Zachód

Ogrody japońskie często wydają się być mniej zadbane ale przecież ich koncepcja jest zupełnie inna od tych europejskich. Ingerencja człowieka jest zakrywana tak sprawnie, aby nie było widać żadnych działań pielęgnacyjnych. Nie należy usuwać mchu, można zostawiać nie do końca zgrabione liście. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale ogrody mają do nas mówić, elementy, które pojawiają się podczas odkrywania ogrodu mają do nas przemawiać. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale. Do tego najważniejsza jest woda, co stanowi klasyczny element ogrodu – wprawia całość w ruch, pozwala zatapiać się w sobie i odnajdywać ukojenie. Koniecznością jest kamień, który ma symbolizować niezmienność i trwałość przyrody, tak aby odwiedzający wiedzieli, że są częścią natury i dlatego należy ją wyjątkowo mocno szanować. W roślinności dominuje zdecydowanie kolor zielony, kwiaty o intensywnych kolorach mają stanowić jedynie dodatek, również faktura ma być delikatna, aby nie mącić niepotrzebnie całego obrazu. Najczęściej używanymi roślinami są azalie japońskie, klony palmowe, magnolie, wiśnie i peonie. Jak mówi stare japońskie przysłowie:

Jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się,

Jeżeli chcesz być szczęśliwy rok ożeń się.

A jeżeli chcesz byś szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród.

Wrocławska Japonia

Ogród jest położony przy Parku Szczytnickim i Hali Stulecia, w niedalekiej odległości od Zoo, co sprawia że często jest odwiedzany przez turystów zwiedzających wymienione atrakcje. Wstęp do ogrodu jest płatny i możliwy tylko w określonych godzinach. Ogród najlepiej zwiedzać wiosną w kwietniu i w maju, kiedy to zakwita większość z rosnących w nim roślin.

Ważne jest, aby zrozumieć, że to miejsce na mapie Wrocławia jest unikatowe na polską skalę. Założone w celu uczczenia idei pokazania twórczości artystycznej człowieka, czyli Wystawy Światowej, organizowanej z resztą do tej pory, miało stanowić swego rodzaju ukłon w stronę najbardziej wysublimowanego i kreatywnego artysty, jaki kiedykolwiek tworzył na naszej planecie. Mowa tu oczywiście o Naturze, której absolutnie nic nie podrobi, jest najważniejszym i najdoskonalszym ze wszystkich twórców. To dzięki ukłonowi w stronę natury powstają ogrody, mając za zadanie wyważyć obecność człowieka. Taki też jest wrocławski Ogród Japoński, delikatny, dający oddech, niezapomniany w swej prostocie. Będąc w sercu ogrodu nie słychać szumu ulicy, człowiek zaczyna bezwarunkowo szeptać i wyłącza się, by zanurzyć się w Naturze.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
„Sypialnie” pod Wrocławiem?

Od kilku lat mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska uciekają z miasta do okolicznych miasteczek lub wsi. Nowy trend nasila się co...

Close