Kanał Rss
Content
„Słowa nie mogą wyrazić wartości jogi. Trzeba jej doświadczyć.”
6 marca 2020

Wywiadu udzieliła Irena Zamirska-Pietrek, właścicielka „Jogi na Biskupinie”

Redakcja: Skąd pomysł na biznes?

Irena Zamirska-Pietrek: Nie można mówić o biznesie, to jest nieodpowiednie słowo. Założenie szkoły było pomysłem na realizację pasji. Joga na Biskupinie jest małą szkołą, grupy są kameralne co umożliwia indywidualne podejście do każdego ucznia.

 Redakcja: Co mają Państwo w swojej ofercie?

Irena Zamirska-Pietrek: W mojej szkole są grupy o różnym poziomie zaawansowania, zarówno dla tych pierwszy raz na jodze – początkujących, jak i osób dłużej praktykujących.  Nie istnieje tutaj bariera strachu bycia gorszym, mniej sprawnym od innych, joga to nie zawody, nikt się nie ściga, nie obserwuje i nie ocenia sąsiada. Niezależnie od poziomu zaawansowania, sprawności i wieku zmagamy się tylko ze sobą, pokonujemy własne słabości, nawet najmniejsze zwycięstwo doskonali, dodaje pewności siebie i satysfakcji.

Redakcja: Która z pozycji cieszy się największą popularnością?

Irena Zamirska-Pietrek: Raczej można rozważać grupy ćwiczeń, nazywamy je asanami, mogą być na przykład sekwencje pozycji stojących, skrętów, wygięć do tyłu czy pozycji odwróconych. Różne grupy asan oddziałują na różne partie ciała, pracę różnych mięśni, pomagają usunąć różne dolegliwości. Dla każdego ulubione będą te które najbardziej mu pomagają. Najbardziej atrakcyjne wydają się pozycje odwrócone, a stojące są podstawowymi asanami, budują one siłę, sprawność i ruchomość stawów, stanowią podstawę dla wszystkich pozostałych grup asan.

Redakcja: Czym zajmuje się joga?

Irena Zamirska-Pietrek: Można powiedzieć, że joga jest znakomitą metodą, dla utrzymania człowieka w zdrowiu, dobrej formie fizycznej i psychicznej. Jest to duże uogólnienie, ale trudno w kilku zdaniach opisać tak obszerny temat. Joga jest jedyną aktywnością fizyczną, w której podstawą są współpraca umysłu z ciałem stymulowana właściwym oddechem. W ten sposób możemy świadomie i uważnie pracować z naszym ciałem, doskonaląc je i rozwijając jego możliwości we wszystkich aspektach.

Redakcja: Czy joga jest dla każdego?

Irena Zamirska-Pietrek: Zdecydowanie tak, dla każdego, bez względu na wiek, sprawność i ograniczenia ciała, ale… Ważną sprawą jest, aby znaleźć odpowiednią grupę dla siebie zgodnie ze swoimi możliwościami i preferencjami. Osoba która nie zna podstaw jogi wybiera grupę początkującą. Osoby z dużymi ograniczeniami w ciele szukają grup terapeutycznych, osoby starsze z reguły potrzebują zajęć o łagodniejszym charakterze. Jeśli potrzebujemy wysiłku wybieramy grupy dynamiczne, chcemy się uspokoić i wyciszyć musimy znaleźć zajęcia relaksacyjne. Każdy nauczyciel pomoże i udzieli wskazówek.

Redakcja: Czy są jakieś przeciwwskazania?

Irena Zamirska-Pietrek: Jeśli jesteśmy zdrowi nie widzę żadnych, jeśli cierpimy na jakieś dolegliwości powinniśmy skonsultować uprawianie jogi z lekarzem. Niewiele schorzeń wyklucza jogę całkowicie, ale mogą być przyczyną ograniczeń w wykonywaniu pewnych asan, czy też intensywności ćwiczeń. Ciąża niesie wiele ograniczeń, w pewnych jej okresach każe się całkowicie wstrzymać z praktyką jogi. Nauczyciel musi być powiadomiony przez ucznia o dolegliwościach, czy chorobach, do niego należy ocena przeciwskazań.

Redakcja: Jakie korzyści niesie ze sobą?

Irena Zamirska-Pietrek: Pozycje jogi służą budowaniu i utrzymywaniu naszej sprawności, siły i zręczności. Asany poprawiają samopoczucie, mentalnie uspokajają, odświeżają mózg, nerwy, odprężają. Joga reguluje i stabilizuje procesy hormonalne i układ oddechowy; wzmacnia system immunologiczny, organizm staje się silniejszy i odporniejszy na choroby. Regularna praktyka jest terapią dla zmęczonego ciała, uwalnia od stresu problemów codziennego dnia i przywraca równowagę emocjonalną. Już w chwili narodzin zaczynamy się starzeć, joga z pewnością pomoże nam przedłużyć młodość. Trzeba tylko odnaleźć w niej swoją drogę. Powiem za mistrzem Iyengarem : Słowa nie mogą wyrazić wartości jogi. Trzeba jej doświadczyć.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 2 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Wyrok za zabójstwo pod klubem.

Na 15 lat pozbawienia wolności wrocławski sąd skazał 35-letniego Pawła J, który przed dwoma laty śmiertelnie pobił 24-letniego Gracjana P....

Close