Kanał Rss
Content
Śląsk zwiększa budżet
4 kwietnia 2012

W ostatnich latach coraz większe sukcesy zaczyna osiągać Śląsk Wrocław. Nie będziemy się jednak zajmować stroną sportową klubu, ale jego finansami, które wraz z sukcesami sportowymi są coraz większe. Choć w ostatnich latach budżet Śląska znacznie wzrósł, to wciąż daleko mu do finansowych potentatów Ekstraklasy. Ze swoim budżetem w sezonie 2011/2012 równym 35 000 000 złotych plasuje się dopiero na piątym miejscu.

Wyprzedzają go Legia Warszawa (80 000 000 złotych), Wisła Kraków (50 000 000 złotych), Lech Poznań (45 000 000 złotych) oraz Polonia Warszawa (45 000 000 złotych). Głównym składnikiem budżetu jest wsparcie ze strony właścicieli (Polsat Zygmunta Solorz-Żak oraz miasto), a także sprzedaż praw do transmisji telewizyjnych, wsparcie sponsorów i wpływy ze sprzedaży biletów.

Mimo sporego (jak na polskie warunki) budżetu, Śląsk popadł w finansowe tarapaty. Klub wciąż zalega piłkarzom wypłaty premii za zdobycie wicemistrzostwa oraz występy w europejskich pucharach.

Początkiem problemów finansowych Śląska był upadek projektu budowy galerii handlowej przy Stadionie Miejskim. Dochody z niej miały być źródłem finansowania klubu. Od tego momentu rozpoczęły się negocjacje na temat dalszego finansowania klubu. Ostatecznie osiągnięto porozumienie na mocy którego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki (proporcjonalnie do posiadanych udziałów). Z budżetu miasta zostanie przeznaczonych na ten cel 12 000 000 złotych, zaś Zygmunt Solorz-Żak dołoży 12 700 000 złotych. Jest to kwota 2,5 razy wyższa niż w roku ubiegłym, kiedy to obie strony przekazały po 5 000 000 złotych. Mimo tego wsparcia, władze miasta w dłuższej perspektywie planują stopniowe wycofywanie się z finansowania Śląska.

Pozyskane pieniądze pomogą w odzyskaniu stabilizacji finansowej, spłacie zobowiązań oraz przeprowadzeniu letnich transferów. Zaległości w stosunku do zawodników wynoszą około 2 000 000 złotych. Do tego klub winny jest miastu 3 800 000 tytułem dzierżawy za użytkowanie działki pod galerie.

 

Adam Łącki

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Polska miała rację

Trybunał Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska wykroczyła poza swoje kompetencje, gdy w 2007 roku narzuciła Polsce obniżony limit uprawnień...

Close