Kanał Rss
Content
Simon Hall „1956. Rok rewolty”
19 kwietnia 2017

Szalone lata 60-te, barwne, hipisowskie lata 70-te, przemiany ustrojowe późnych lat 80-tych, w tym obalenie ustroju komunistycznego w Polsce i innych państwach satelickich. Wreszcie początek XXI wieku i boom techniczny. A lata 50-te? Z czym kojarzony może być okres, o którym wspomina się czasem, że był jednym z najbardziej spokojnych w dziejach powojennej historii świata? Czy rzeczywiście tak było? Czy lata 50-te to jedynie czas amerykańskiej prosperity i odwilż państw bloku wschodniego? Na te pytania i na szereg innych odpowiada Simon Hall w swojej książce „1956. Rok rewolty”.

Książka „1956. Rok rewolty” opowiada o zmianach kulturalno-światopoglądowych, jakie dotknęły ludzkość po II Wojnie Światowej. To bogaty i bardzo obszerny komentarz historyczny, który z pewnością przybliży niejednemu czytelnikowi świat, którego już dawno nie ma, ale którego zgliszcza utworzyły podwaliny obecnej rzeczywistości.

Książka podzielona została na cztery części odpowiadające czterem porom roku. I tak w każdej z nich możemy przeczytać, a przede wszystkim zapoznać się z wybranym przez autora fragmentem światowej historii współczesnej. W całości zaś to mozaika, która krok po kroku odkrywa przed czytelnikiem trudny mechanizm funkcjonowania i zależności wielkich mocarstw. Mamy więc spojrzenie na problemy z utrzymaniem panowania w koloniach przez Francuzów, mamy historię amerykańskiej czarnej ludności, która walczy o prawo do korzystania z takich samych przywilejów, jak biała społeczność południa. Jest Związek Radziecki i są państwa bloku wschodniego, które nie mogą zrozumieć, dlaczego towarzysz Chruszczow potępił na XX Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego towarzysza Stalina. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze problemy państw satelickich, które do referatu Chruszczowa, a co za tym idzie do załamania ideału wielkiego wodza i przywódcy narodów musiały się nie tyle ustosunkować, co na nowo przewartościować wyobrażenia o świecie. „Referat dosłownie „wykończył” polskiego przywódcę partyjnego Bolesława Bieruta, będącego jednym z „miniaturowych Stalinów” ”.

To przede wszystkim zaś portret okresu, który odznaczył się w dziejach jako czas zmian i przełomu. „W połowie lat 50. XX wieku świat znalazł się na krawędzi dramatycznych zmian. Frustracja zrodzona przez powojenny ład oraz tlące się napięcia społeczne, gospodarcze i polityczne stanowiły mieszankę wybuchową”. Jak pisze Hall „Dziesięć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej ideały, dla których Alianci rzekomo walczyli z nazistowskim reżimem w Niemczech, dla wielu osób straciły swoją wiarygodność”. Jak zatem żyło się w czasach, które z jednej strony tkwiły w głęboko zakorzenionym systemie tradycji i odwiecznych praw, a z drugiej już wyciągały ręce ku zmianom?

„Nadchodzi taki czas, kiedy ludzie maja dość życia w ucisku. Nadchodzi moment, moi przyjaciele, gdy ludzie mają dość bycia spychanymi w otchłań upokorzenia” – powiedział Martin Luter King w jednym ze swoich licznych wystąpień.

Ta książka nie tylko pozwoli lepiej zrozumieć przyczyny współczesnych konfliktów światowych, ale co ważniejsze, przypomni ludzi, którzy walczyli o to, aby dzisiejsze społeczeństwa mogły żyć w świecie, w którym szanuje się różnorodność kulturową i światopoglądową. Pozycja zdecydowanie warta uwagi.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Norman Ohler „Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech”

Tysiące opracowań naukowych, wydawnictw popularnonaukowych, programów telewizyjnych, relacji, wykładów... – wydawać by się mogło, że o hitlerowskich Niemczech wiemy już...

Close