Kanał Rss
Content
Sikorski zrezygnował. Platforma proponuje Kidawę-Błońską jako nową marszałek sejmu
23 czerwca 2015

Radosław Sikorski już dwa tygodnie zapowiedział rezygnację z funkcji marszałka sejmu. Decyzja ta podyktowana była m. in. nagraniami z tak zwanej afery taśmowej, które skompromitowały polityka Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj były minister spraw zagranicznych oficjalnie złożył rezygnację podczas posiedzenia prezydium sejmu. PO w jego miejsce proponuje Małgorzatę Kidawę-Błońską, SLD wystawiło zaś kandydaturę Jerzego Wenderlicha.

Platforma razem z Polskim Stronnictwem Ludowym posiada większość w sejmie, dlatego należy się spodziewać, że bez problemu przeforsuje na to stanowisko byłą już rzeczniczkę rządu. Byłaby to druga kobieta marszałek w historii sejmu III RP, jak i w całych dziejach Polski. Marszałek sejmu to druga najważniejsza osoba w państwie. W pewnych okolicznościach zastępuje nawet prezydenta i pełni jego obowiązki. Przede wszystkim kieruje jednak pracami izby niższej parlamentu, reprezentuje ją, przewodniczy Konwentowi Seniorów oraz Prezydium Sejmu a także nadaje bieg inicjatywom ustawodawczym i uchawałodawczym.

fot. Paweł Kula / sejm.gov.pl

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Dwunastu nowych profesorów we Wrocławiu

Wrocławskim uczelniom przybyło dwunastu profesorów tytularnych. Otrzymali oni w Belwederze nominacje od ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Łącznie dyplomy profesorskie odebrało...

Close