Kanał Rss
Content
Rośnie kryzys związany z falą imigrantów i uchodźców
14 września 2015

Pogłębia się kryzys społeczno-polityczny w Europie, który spowodowany jest napływem na Stary Kontynent imigrantów oraz uchodźców, głównie Syrii, Libii i Erytrei. Niemiecki rząd zdecydował o przywróceniu kontroli na niektórych granicach, podobnie uczyniła Austria oraz Węgry, Słowacja i Czechy. Funkcjonowanie strefy Schengen zostało zatem tymczasowo zawieszone w tych krajach.

Nie spada liczba nielegalnie przybywających migrantów do Europy. Poprzez Turcję i Grecją próbują oni dostać się przede wszystkim do Niemiec. Niektóre z miast mają już problemy z ulokowaniem muzułmańskiej ludności. Władze Bawarii zaapelowały do niemieckiego rządu, by pomógł landowi poradzić sobie z napływem migrantów. Wielu z nich przebywa obecnie na dworcach i w publicznych miejscach, bo nie ma dla nich już miejsca.

Ludność z Afryki i Azji, która przyjmowana jest bez żadnych dokumentów, przybywa na Stary Kontynent w coraz większej liczbie, ponieważ obawia się, że wkrótce niektóre granice mogą zostać całkowicie zamknięte. Państwa członkowskie wciąż nie porozumiały się, co do tego, ilu migrantów powinny przyjąć poszczególne kraje. Komisja Europejska proponowała, wbrew traktatom, narzucić własne rozwiązania (do Polski według nich miałoby trafić blisko 13 tys. osób), ale sprzeciw wyraziły przede wszystkim państwa Europy Środkowej. Nie wiadomo do końca, jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje polski rząd. Z jednej strony Ewa Kopacz zgadza się na przyjęcie muzułmańskiej ludności, jednak  drugiej unika precyzyjnego sformułowań w tej kwestii.

Decyzja Angeli Merkel, która najmocniej apelowała o masowe przyjmowanie uchodźców, o zamknięciu granic jest sporym zaskoczeniem i faktycznym przyznaniem się do błędu. Być może czeka nas mocny zwrot w tej sprawie i powrót kolejek na granicach. Na polsko-niemieckich przejściach kontrole są wzmożone. W dalszym ciągu granicę przekroczyć można na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Urzędnicy zweryfikowali wnioski do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Spośród wszystkich 817 zgłoszonych projektów, pod głosowanie poddanych może być co najwyżej 549. Pozostałe - z różnych przyczyn - zostały...

Close