Kanał Rss
Content
Remont cmentarza w Surkontach (Stow. Odra-Niemen)
23 maja 2012

W ramach tegorocznej akcji świątecznej organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen dotarliśmy z paczkami wielkanocnymi do Kombatantów AK na Białorusi.

Wyprawa do Kombatantów stała się również doskonałą okazją do odwiedzenia licznych miejsc pamięci rozsianych po byłych terenach II Rzeczpospolitej.

Jednym z nich był cmentarz polskich Żołnierz AK we wsi Surkonty, gdzie w 1944 doszło do bitwy pomiędzy oddziałem AK pod dowództwem mjr. Macieja Kalenkiewicza, ps. Kotwicz (autora operacji „Ostra Brama”) z oddziałem NKWD.

Cmentarz w Surkontach oraz pomnik upamiętniający bitwę jest szczególnym miejscem nie tylko za względu na bohaterską postawę polskich żołnierzy, lecz także na wciąż żyjących AK-owców ziemi lidzkiej, którzy znali i pamiętali Bohaterów tamtej bitwy. To właśnie oni po dziś dzień opiekują się kwaterami na cmentarzu, dbając o porządek i pamięć. Niestety środki i możliwości naszych rodaków są mocno ograniczone, a na cmentarnych murach widać już oznaki, przypominające o konieczności jego niezwłocznej renowacji.

 

Aby przygotować cmentarz przez rocznicą operacji „Ostra Brama”, obchodzonej w pierwszym tygodniu lipca, postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę finansową na zakup środków niezbędnych do wykonania remontu. Zbieramy przede wszystkim na farby i preparaty chemiczne (środki czyszczące, płyny do usuwania mchu i chwastów), a także na środki trwałe w postaci kosiarki spalinowej oraz narzędzi ogrodowych, rękawic, które zostawimy u naszych przyjaciół w Lidzie, tak, aby mogły służyć w przyszłości.

 

Więcej o bitwie pod Surkontami na:

http://podziemiezbrojne.blox.pl/2009/08/POLSKIE-TERMOPILE-SURKONTY-1944.html

 

 

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W ZBIÓRKĘ!

 

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KONTAKTU Z NAMI. ODPOWIEMY NA WSZYSTKIE PYTANIA ZWIĄZANE Z AKCJĄ!

Post1980@o2.pl

 

 

Dane do wpłaty:

Paweł Ostrowski

mbank 61 1140 2004 0000 3802 3970 7407

Tytułem: SURKONTY

Jednocześnie prosimy o podanie w tytule przelewu swojego adresu e-mailowego, tak, abyśmy mogli przesłać szczegółowy raport po zakończeniu zbiórki.

 

Pieniądze zbieramy do 20 czerwca!

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

(za http://miastowroclaw.pl)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Po Marszu dla Życia i Rodziny

W dniu 20 maja 2012r. ulicami Wrocławia przeszedł trzeci już Marsz dla Życia i Rodziny. Chwilę przed godziną 11 wyruszył,...

Close