Kanał Rss
Content
Przewodnik kibica – Euro 2012
11 czerwca 2012

Zamęt, zagubienie, poczucie bezradności, tłumy zdezorientowanych kibiców przybyłych do Wrocławia – tak mogą, ale nie muszą wyglądać odwiedziny stolicy Dolnego Śląska podczas Euro 2012.

Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy specjalny, praktyczny przewodnik. Skierowany jest zarówno do turystów odwiedzających Wrocław, jak i do mieszkańców szukających aktualnych informacji o życiu kulturalnym i rozrywkowym miasta.

Znajdziecie w nim także praktyczne rady, jak sprawnie się przemieszczać, co może zaskoczyć w mieście, jak najszybciej dotrzeć do różnych punktów usługowych. Zapoznanie się z naszymi radami pozwoli czuć się bezpieczniej i w pełni wykorzystać urlop.

1. Jak dotrzeć na stadion?

Wrocławski stadion to najnowocześniejszy obiekt na Dolnym Śląsku. Ma charakterystyczny, rozpoznawalny kształt lampionu, który wpisał się w panoramę miasta.
Stadion okala esplanada, pozwalająca dotrzeć kibicom na stadion z dwóch stron: od południa ul. Lotniczą z przystanku tramwajowego (linie 10, 20, 33, T2), kolejowej (przystanek WROCŁAW – STADION) oraz od północy, gdzie dostępne są linie tramwajowe (31, 32, T1) i autobusowe (103, 403, 435, S1, S2).

 

2. Strefa kibica

Wrocławska strefa kibica zlokalizowana jest w samym centrum miasta – na Rynku. Prócz transmisji meczów, będą odbywać się tam koncerty, konkursy, gry i zabawy – codziennie, bez względu na dni meczowe. Wstęp do strefy jest bezpłatny, jednak pamiętać trzeba, że nie można do niej wnosić napojów i jedzenia. Można zakupić je na miejscu (8 zł za piwo, tyle samo za Coca-Colę, 16 zł za tortillę, 24 zł za kebab) płacąc kartami zbliżeniowymi. Kibice, którzy takich kart nie mają, dostaną za darmo karty Open Wrocław. Będą mogli zasilić je przez Internet lub w specjalnych kasach przy wejściach.
Władze postarały się o ponad 600 przenośnych toalet w Strefie Kibica. Jednocześnie w centrum miasta zamontowano siedem bezpłatnych zdrojów z wodą pitną.
Strefa kibica znajduje się 1,5 km od Dworca Głównego PKP i bez problemu można się do niej dostać ulicą Piłsudskiego lub ulicą Świdnicką.

 

3. Ambasada kibiców

Ambasady Kibiców to punkty, w którym kibice pomagają kibicom, udzielając porad, informacji i wsparcia. Stacjonarna Ambasada Kibiców we Wrocławiu mieści się na ul. Szewskiej 66/67a. Będzie czynna od godz. 12.00 do 24.00 przez cały czas trwania Turnieju. Stacjonarna Ambasada Kibiców prowadzona będzie przez specjalnie przeszkolonych wrocławskich kibiców, mających dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, obeznanych z infrastrukturą oraz atrakcjami miejskimi.

 

4. Transport kolejowy

Z dworca Wrocław Główny można dostać się do strefy kibica pieszo – w ciągu 15-20 minut. W dni meczowe uruchomiony zostanie również specjalny pociąg, który będzie kursował między dworcem Wrocław Główny a stacją Wrocław Stadion. Osobami uprawnionymi do korzystania z tego połączenia będą wyłącznie kibice posiadający bilet na mecz.
Pociągiem z Wrocławia można dojechać bezpośrednio do wszystkich polskich Miast Gospodarzy. Czas podróży z Wrocławia do Warszawy wynosi 6 h, do Poznania 2 h 15 min, a do Gdańska 9 h.
Zabytkowy neogotycki dworzec przeszedł kompleksową renowację, która przywróciła mu XIX-wieczny blask. W nocy hol główny jest zamykany, a podróżni korzystają z nowego pawilonu od strony ul. Suchej. Obok dworca kolejowego znajduje się węzeł komunikacji miejskiej, postoje taksówek a także dworzec autobusowy.

 

5. Komunikacja miejska

Podróżując komunikacją miejską, należy posiadać bilet jednorazowy lub okresowy, który można nabyć w oznaczonych punktach sprzedaży oraz automatach biletowych. Ważne: automaty w pojazdach MPK przyjmują tylko karty płatnicze! Odradzamy płacenie gotówką w automatach na przystankach. Istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że szybko zostaniemy bez biletu i pieniędzy, ponieważ automaty te ulegają częstym awariom i łapczywie „pożerają” gotówkę.

 

6. Dla kierowców

Podróżując samochodem po mieście należy pamiętać, że w ścisłym centrum miasta szereg ulic wyłączono z ruchu lub zamieniono na jednokierunkowe. Ponadto objęte jest ono płatną strefą parkowania, w której opłaty wynoszą od 1zł za pierwsze 20 min do ok. 3 zł za każdą kolejną godzinę.
Podczas mistrzostw w okolicy głównych tras wjazdowych do miasta będą przygotowane specjalne miejsca parkingowe dla kibiców. Postój będzie bezpłatny przez 24 godziny. Na każdym parkingu wolontariusze będą udzielali wszystkich niezbędnych informacji. W pobliżu stadionu znajdzie się również duży parking typu Park&Walk, skąd spacer na stadion zabierze nie więcej jak 30 minut. Ponadto od południowej i północnej strony stadionu zostaną zorganizowane miejsca typu Kiss&Go, gdzie będzie można wysadzić z samochodu pasażerów.

 

7. Internet

W kilkunastu miejscach we Wrocławiu m.in. w Rynku, okolicach Muzeum Narodowego, Opery, Hali Stulecia można korzystać z darmowego Internetu bezprzewodowego. Usługa dostarczana jest w technologii WiFi (802.11g). Darmowy dostęp do sieci WiFi oferuje także większość lokali gastronomicznych i kawiarni w centrum miasta.

 

8. Koncerty

 

16 czerwca, godz. 18:00 – Ewa Farna (wstęp wolny)

 

20 czerwca, od godz. 18:00 do 23:00 – Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Sylwia Grzeszczak i Natalia Lubrano(wstęp wolny)

 

25 czerwca, godz. 20:00 – Duran Duran (wstęp biletowany)

 

26 czerwca od godz. 18:00 do 23:00 – Maryla Rodowicz, Ewa Bem i Kombi (wstęp wolny)

 

 

10. Atrakcje turystyczne

 

Turysto! Nie wyjeżdżaj z Wrocławia, jeśli nie zobaczyłeś:

 

Ratusza – perły architektury gotyckiej i renesansowej.

Pałacu Królewskiego – zespołu pałacowego otoczonego barokowym ogrodem.

Dzielnicy Czterech Wyznań – miejsca, w którym w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery

świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga – wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną.

Gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego

– najstarszej, założonej ponad 300 lat temu, wrocławskiej uczelni z barokową Aulą Leopoldina oraz Oratorium Marianum.

Ostrowa Tumskiego – najstarszej części Wrocławia z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela.

fot. M. Prościak

62

Panoramy Racławickiej – monumentalnego malowidła o wymiarach 15 x 114 m umieszczonego w specjalnie zbudowanej rotundzie.

Ogrodu Botanicznego – jednego z najstarszych w Europie, do którego przylega posiadające fascynującą kolekcję fauny i flory Muzeum Przyrodnicze, które jest najstarszą i największą

tego typu instytucją w kraju.

Parku Szczytnickiego – największego parku w mieście, którego główną atrakcją jest Ogród

Japoński.

Hali Stulecia – wybitnego dzieła konstruktywizmu z pocz. XX w., która została niedawno odnowiona i powiększona o centrum kongresowe, zgodnie z planami jej twórcy oraz wpisana

na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej – jednej z największych fontann w Europie.

Wrocławskiego ZOO – najstarszego i największego (pod względem liczby wystawianych

zwierząt) ogrodu zoologicznego w Polsce.

Aquaparku Wrocław – największego parku wodnego w Polsce.

 

 

Ewa Kowalczyk

 

(fot. http://wroclaw.pl)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Czeski czerwiec we Wrocławiu – Dobrý večer ve Vroclaví

Kiedy czytacie Państwo ten artykuł, reprezentacja Polski najpewniej jest już po lub bezpośrednio przed swoim drugim grupowym meczem Euro 2012....

Close