Kanał Rss
Content
Pomoc w pomocy
14 marca 2013

Szlachetnym ideałem byłoby zapewne pomaganie konkretnym, pojedynczym osobom – czy to poprzez udzielanie im datków “z ręki do ręki”, czy to opiekę nad nimi, dożywianie ich, pomoc w rozmaitych sprawach, z którymi sobie nie radzą. Część z nas tak właśnie postępuje, ale wiążą się z tym niemałe problemy. Z jednej strony trudno nam rozpoznać, który z ludzi napotkanych na ulicy naprawdę jest w potrzebie, nie wiemy też, czy przekazane przez nas środki godziwie wykorzysta. Z drugiej strony, jakkolwiek przykre by to nie było, większość z nas nie ma dość czasu i sił, by np. regularnie zajmować się wolontariatem.

Właśnie dlatego istnieją rozliczne fundacje i stowarzyszenia, których celem jest pomoc podwójnie rozumiana: pomoc potrzebującym, ale i tym, którzy chcą komuś pomóc, lecz nie do końca wiedzą, jak to zrobić. Faktem jest, że wybór inicjatywy, którą chcielibyśmy wspierać, to też nie jest do końca banalne zadanie, należy bowiem przejrzeć wachlarz możliwości, zapoznać się z krążącymi opiniami i działalnością danej fundacji. Nie jest to jednak szczególnie bolesne zadanie, stąd też warto się go podjąć, choćby z uwagi na sumienie. Mamy mało, tak nam się zdaje, wszyscy zawsze mamy mało – bo kryzys, bo “przyjazne” państwo ze swoimi podatkami i składkami – i tak dalej. To wszystko prawda, ale jednak zdarza się, że posiadamy nadmiarowe fundusze, że z czegoś możemy zrezygnować, by ktoś inny dzięki temu mógł otrzymać to, co dlań zupełnie podstawowe. Stąd też warto się niekiedy zatrzymać nad tym tematem. Fundacji do wyboru jest naprawdę dużo – obejmują wszelkiego rodzaju aspekty życia, zajmują się historią, nauką, zdrowiem, dobroczynnością. Jeśli tylko mamy pewność, że w danym stowarzyszeniu pieniądze idą na szczytne cele, wówczas warto się do tego podłączyć. Pamiętajmy też, że – wbrew pozorom! – dla autentycznie uczciwej fundacji najważniejsze nie są przypadkowe, jednorazowe, choćby i duże datki – ale regularna pomoc, nawet niewielka. Ta bowiem pozwala lepiej planować wydatki i – co za tym idzie – sprawniej prowadzić działalność, w sposób stabilny i regularny.

Henryk Kwiatek

(fot. włodi)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Kwestia obyczajów czy konieczność ekonomiczna?

Jeszcze pokolenie dzisiejszych 50-, 60-latków – ludzi, którzy karierę zawodową zaczynali w epoce PRL – wiązało na ogół swoje życie...

Close