Kanał Rss
Content
Polska miała rację
4 kwietnia 2012

Trybunał Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska wykroczyła poza swoje kompetencje, gdy w 2007 roku narzuciła Polsce obniżony limit uprawnień do emisji dwutlenku węgla w latach 2008-2012. Co więcej, Trybunał odmówił KE prawa ustalania limitu podlegających rozdzieleniu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Na marginesie warto dodać, że tzw. walka z globalnym ociepleniem jest szkodliwa dla polskiej gospodarki, w której 90% energii uzyskuje się ze spalania paliw kopalnych, głównie węgla. Niedawno polski rząd przeciwstawił się unijnym planom zaostrzenia kryteriów pakietu klimatycznego. Była to zaiste wyjątkowa sytuacja, w której władze naszego kraju wykazały się rozsądkiem, a nawet pewną dozą niezależności. Polska jest największym w Europie oraz dziewiątym na świecie wydobywcą węgla. Mamy ok. 2% globalnych zasobów tego surowca (USA posiada 27%, Rosja natomiast 17%). Próba redukcji do 2050 roku udziału energii węglowej w całokształcie naszej energii z 90% do 20% byłaby dla Polski zabójcza. Nieuchronnie wiązałaby się ze wzrostem bezrobocia, bankructwami przedsiębiorstw i spadkiem dochodu narodowego.

Każdy walczy o swoje interesy, więc my również powinniśmy. Nie chodzi o to, by nie prowadzić badań nad odnawialnymi źródłami energii, ale o to, by nie dać się ponieść paranoi, będąc przy tym wykorzystanym przez silniejszych graczy.

 

Adam T. Witczak

 

(fot. Rennet Stowe)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Promocja energetyki jądrowej

Rząd rozpoczął kampanię informacyjną na temat zalet energetyki jądrowej. Koszt tego przedsięwzięcia to 18 milionów złotych. Pełnomocniczka rządu do spraw...

Close