Kanał Rss
Content
“Odnajdę Cię” Anna Karpińska
28 marca 2017

Dwie kobiety, sekret i przyszłość, w której obu z nich przyjdzie się z nim zmierzyć. W tle zaś opowieść o trudnej sztuce miłości macierzyńskiej, jej różnych odcieniach i poświęceniu, jakie w imię szczęścia rodzinnego trzeba podjąć. Brzmi banalnie i kliszowo? Na tyle, że odechciewa się czytać, co dalej? Możliwe, jednak miłośniczki dobrej i klasycznie napisanej powieści dla kobiet nie powinny odwracać od tej pozycji wzroku.

Jedno bowiem, co trzeba przyznać powieści Anny Karpińskiej  „Odnajdę Cię” to fakt, że kolejną, gorzko-słodką historię pisarka potrafiła przekuć w opowieść szybko zjednującą sobie czytelniczki. Wszystko zaś za sprawą dobrze zarysowanych bohaterów, którzy w niczym nie przypominają „sztucznych ludzi”, którymi raczy nas co jakiś czas rynek literatury kobiecej. 

Bożena ma ustabilizowane życie i dobrą pracę. Można powiedzieć, że jest kobietą sukcesu. Otacza się kochającymi ludźmi, którzy w każdej chwili służą jej radą i pomocą. Kobieta jednak nie jest szczęśliwa. Jej myśli co jakiś czas krążą wokół decyzji, którą, jeszcze w wieku młodzieńczym, zmuszona była podjąć. Tą decyzją było oddanie córki do adopcji. A wszystko za sprawą rodziców Bożeny, którzy postanowili, że dziewczyna nie zmarnuje sobie życia przez „wpadkę”. I tak, krok po kroku poznajemy nieśmiałą i zahukaną nastolatkę, która z dnia na dzień na własnej skórze przekonuje się, że życie nie jest usłane różami. Oczywiście, jest jeszcze dojrzała Bożena, która decyduje, że czas najwyższy zmierzyć się z demonami przeszłości. Obiecuje więc sobie, że pora odszukać swoją nigdy niewidzianą córkę.

Dagmara nie miała łatwego życia. W dzieciństwie cały czas żyjąca w cieniu młodszej siostry, inteligentna i raczej introwertyczna, stara się, po rozwodzie, poukładać swój własny świat na nowo. A że przy okazji mieszka z daleka od rodzinnego Torunia, z którego uciekła, zniechęcona brakiem matczynej miłości, tym lepiej. Pewnego dnia Daga dowiaduje się jednak, że jej matka umarła, siostra okazała się większą egoistką niż można było przypuszczać, a kobieta w spadku otrzymuje jedynie podupadająca księgarnię. Księgarnię, która przez wiele lat była jedyną dumą i niekwestionowaną miłością jej matki. Jej przybranej matki, bowiem wraz ze spadkiem Dagmara dowiaduje się, że jest adoptowaną córką swoich rodziców, którzy przyjęli ją pod swój dach, bo nie byli w stanie posiadać własnego potomstwa. Bohaterka stanie teraz przed nowym wyzwaniem: jak pogodzić się z nieżyjącą matką, która okłamywała ją całe życie i co zrobić z otrzymaną w spadku księgarnią? I wreszcie, czy warto po tylu latach szukać kogoś, kto nie chciał być częścią jej życia?

Powieść „Odnajdę Cię” jest pierwszą książką nowego cyklu Anny Karpińskiej „Księgarnia pod Flisakiem”. Nie ukrywam, że lektura książki upłynęła mi tyleż miło, co szybko. Styl pisarski pani Karpińskiej nie jest przesadnie wymyślny, przez co czytelnik nie musi na każdym kroku męczyć się z bezsensownymi opisami. Dla mnie, jako czytelnika jest to duży plus. W historię obu kobiet szybko także zaczyna się wierzyć. Od pierwszych stron ma się wrażenie, że są one nie tylko ludźmi z krwi i kości, ale że wydarzenia opisywane w powieści naprawdę mogły stać się ich udziałem. A że akurat mamy tutaj motyw matki i córki, rozłączonych przed wielu lat, cóż… Nie należy narzekać. Zawsze można stwierdzić, że w przyrodzie opowiedziane i napisane zostało już niemal wszystko i teraz siła tkwi w tym, aby następną opowieść przedstawić tak, aby była ona przyjemna dla czytelnika. Ta zdecydowanie do takich przyjemnych historii należy i dlatego na pewno sięgnę po drugi tom cyklu.

Marzena Tkaczyk

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Przetarg na Śląsk w czerwcu

Około 7 kwietnia będzie gotowa wycena spółki. Spodziewamy się, że przetarg zostanie ogłoszony na początku czerwca – powiedział Przeglądowi Sportowemu...

Close