Kanał Rss
Content
Nowa marszałek Sejmu
25 czerwca 2015

Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu w gabinetach Ewy Kopacz i Donalda Tuska, została wybrana na stanowisko marszałka Sejmu. Funkcję będzie pełnić zapewne tylko kilka miesięcy, do wyborów parlamentarnych. Prywatnie Kidawa-Błońska jest prawnuczką prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Grabskiego. Jej mężem jest reżyser filmowy Jan Kidawa-Błoński.

Sejm jest miejscem, gdzie można się różnić, ale nie musimy się obrażać, kłócić. Możemy próbować znaleźć porozumienie – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej po wyborze na marszałka Sejmu. Apelowała, by do końca kadencji przyjąć jeszcze wiele potrzebnych ustaw.

W czwartkowym głosowaniu kandydaturę Kidawy-Błońskiej poparło 244 posłów. 200 posłów PO (z 202 posłów klubu Platformy Obywatelskiej dwoje nie wzięło udziału w głosowaniu, w tym sama Kidawa-Błońska) i 34 posłów PSL (na 38 posłów klubu; w głosowaniu nie wzięło udziału 4, w tym były marszałek Sejmu Józef Zych), a także 9 posłów niezrzeszonych i jedna posłanka Koła Ruchu Palikota.

Na jej kontrkandydata – wicemarszałka Sejmu z SLD Jerzego Wenderlicha – zagłosowało 43 posłów: 31 posłów SLD, 6 posłów koła Ruchu Palikota i 6 posłów niezrzeszonych.

Przeciwko obu kandydaturom głosowało 130 posłów PiS i 14 posłów Zjednoczonej Prawicy oraz 10 posłów niezrzeszonych.W sumie głosowało 441 posłów, większość bezwzględna konieczna do wybory marszałka wynosiła 221.

Po ogłoszeniu wyników głosowania Pani marszałek zapewniła, że wie, iż marszałek Sejmu musi stać na straży konstytucji, regulaminu, przestrzegania prawa. „Mam nadzieję, że będziemy wspólnie tworzyli dobre prawo, mimo różnic politycznych, bo inaczej się nie da”.

Zapowiedziała, że będzie się starała przekonać swoją pracą, tych, którzy posłom i Sejmowi nie ufają, pokazać, że parlament “jest miejscem, gdzie można pracować i różnić się”. Ale nie musimy się obrażać, nie musimy się kłócić, możemy próbować znaleźć porozumienie – zaznaczyła nowa marszałek Sejmu.

 

fot. Krzysztof Białoskórski/ sejm.gov.pl

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Wystawa ze zdjęciami Marilyn Monroe otwarta od 4 lipca

Fotografie Marilyn Monroe a także Anity Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren, Jane Fonda, Marlen Dietrich czy Elizabeth Taylor, których to...

Close