Kanał Rss
Content
Niezmienny “Kameleon”
15 września 2015

 

Luksusowo i w amerykańskim stylu. W latach 30. XX wieku był wrocławską wizytówką niemieckiego kupca. Swoją formą miał budzić zachwyt i przyciągać klientów. Po wojnie nazwano go “Kameleonem”, ubierały się w nim najwytworniejsze kobiety Dolnego Śląska. Dziś pod swoim dachem mieści biura i dyskont spożywczy.

Był to pierwszy nowoczesny dom towarowy we Wrocławiu. Gdy pojawił się pomysł jego budowy nie ogłoszono żadnego konkursu. Zlecenie trafiło wprost do Ericha Mendelsohna, znanego w tym czasie modernistycznego architekta. Zleceniodawca Rudolf Petersdorff, znany kupiec żydowskiego pochodzenia, posiadał już budynek domu handlowego we Wrocławiu. Ten znajdował się na parceli zlokalizowanej przy ul. Oławskiej. Petersdorff, jako człowiek interesu, zdecydował się na wykup trzech sąsiadujących z działką kamienic, aby powiększyć swój przybytek. Po roku prace zostały zakończone. Przed otwarciem obiekt przykryto ogromną płachtą. Wszystko po to, by w chwili jej odsłonięcia publiczność była olśniona widokiem.

Dom handlowy robił wrażenie na mieszkańcach ówczesnego Wrocławia. Niemal w całości przeszklona fasada i olbrzymie witryny sklepowe zapraszały do środka. Oszklony wykusz, w narożniku budynku, miał nie tylko zdobić. Pełnił też ważną funkcję – dzięki niemu budynek był widoczny z Rynku, gdzie działały konkurencyjne domy towarowe. W tym czasie istniało we Wrocławiu kilkadziesiąt takich obiektów, a każdy z nich walczył o klienta. Jednak to właśnie sklep przy ul. Szewskiej był jednym z najnowocześniejszych obiektów komercyjnych w mieście. Nocą pasy okien były podświetlane, a w dzień słońce odbijało się od białych zasłon. Budynek jak magnes przyciągał przechodniów: olbrzymie przeszklone witryny przyciągały wzrok i zachęcały do zakupów. Na najniższych kondygnacjach stworzono strefę handlu. W przestronnych wnętrzach można było kupić m.in. szykowną odzież i wyroby galanteryjne. W piwnicy urządzono magazyn, a na dwóch najwyższych piętrach biura, hale produkcyjne i szwalnie. Dla wygody klientów zainstalowano dwie widny osobowe, nie było tu natomiast ruchomych schodów.

Po dojściu hitlerowców do władzy rozpoczęły się represje wobec Żydów. Nie oszczędziły one także bogatych kupców żydowskiego pochodzenia. Petersdorff został zmuszony do oddania placówki. Sklep działał nadal, tym razem pod zarządem firmy Dyckhoff. Handel w domu towarowym przy ul. Szewskiej kwitł także podczas II wojny światowej.  Oczywiście klientów było znacznie mniej, bo zmieniły się priorytety. Jednak placówka wciąż funkcjonowała. Wojnę i oblężenie miasta budynek przetrwał właściwie w niezmienionym kształcie. Siła wybuchów pozbawiła go tylko okien.

Po renowacji do budynku wprowadziły się Zakłady Przemysłu Odzieżowego 1 Maja. Później, nad głównym wejściem zawisł neon z nazwą “Kameleon”. Na górze szyto odzież, którą sprzedawano na parterze i I piętrze. Od czasów przedwojennych niewiele się tu zmieniło. Zmiany przyszły później. Nie było funduszy na wyremontowanie komercyjnego budynku. W latach 90. obiekt został oklejony reklamami. Niewiele zostało z dawnej elegancji i prostoty.

Dziś w “Kameleonie” nie szyje się ubrań, nie ma też śladu po pchlim targu z końca XX wieku. Handluje się tu teraz żywnością i kosmetykami. Część powierzchni zajmują biura. Główna konstrukcja budynku, sprzed 86 lat, została zachowana w całości. Wprawdzie wymieniono część okien, ale górne piętra nie widziały remontu od kilkudziesięciu lat. Zaletą tego jest chociażby zachowanie oryginalnych okien. Przebudowano tylko piwnicę i wstawiono ruchome schody. Dzięki remontowi z 2008 roku możemy zobaczyć jak pierwotnie wyglądała elewacja tego budynku.

Dla wielu miłośników architektury “Kameleon” jest jedną z głównych atrakcji na mapie stolicy Dolnego Śląska. Budynek stał się prototypem komercyjnych budynków modernistycznych, na nim wzorowano inne europejskie obiekty tego typu. Taka architektura niektórym nie podobała się i nie podoba się wciąż. Jednak generalnie dawny dom handlowy Petersdorffa budzi wielkie uznanie.

 

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Rośnie kryzys związany z falą imigrantów i uchodźców

Pogłębia się kryzys społeczno-polityczny w Europie, który spowodowany jest napływem na Stary Kontynent imigrantów oraz uchodźców, głównie Syrii, Libii i...

Close