Kanał Rss
Content
Miasto w grze
24 marca 2015

Gry miejskie jako innowacyjny sposób zwiedzania miasta zagościł na dobre na wrocławskich ulicach. Wykorzystanie miasta jako planszy do gry zyskuje coraz więcej zwolenników, a osoby organizujące tego typu rozrywkę, prześcigają się w pozyskiwaniu pomysłów.

Czym jest gra miejska? Najprościej mówiąc, to forma gry terenowej wykorzystująca przestrzeń miejską, jako obszar gry. Jednak definicji tej rozrywki jest tyle, co jej organizatorów – a tych znacząco przybywa. Gry miejskie łączą w sobie cechy równie popularnych flash mobów, happeningów ulicznych, gier komputerowych, RPG czy klasycznych podchodów – biorąc udział w grze miejskiej zasmakujesz wszystkiego po trochu. Tematyką gier jest nieograniczona; począwszy od wydarzeń historycznych, poprzez literaturę, kino czy sławne osobistości. Wszystko zależy od autorów gier i ich pomysłowości. Celem graczy, przemieszczających się w przestrzeni miasta, jest dotarcie do wyznaczonych punktów i realizacja rozmaitych zadań. Wygrywa ta grupa, która wykona najszybciej zadania lub zdobędzie najwięcej punktów. Scenariusz tworzony na potrzeby gry zawsze musi zawierać dwa kluczowe elementy: zagadkę i jej rozwiązanie. Człowiek rozwiązując zagadki, na które nie ma gotowych odpowiedzi, zaczyna myśleć samodzielnie – kombinując szuka solucji.

Gra miejska to też teatr, którego częścią może stać się każdy z nas. Interakcja z otoczeniem, jak i przechodniami nie biorącymi czynnego udziału w grze sprawia iż fikcja zaciera się z rzeczywistością.

Uczestników przyciągają samą rywalizacją i zabawą; to również możliwość na spędzenie czasu w niekonwencjonalny sposób z rodziną i przyjaciółmi jak i poznanie miasta z innej strony. Nierzadko oznacza to dotarcie do miejsc, do których na co dzień nie ma wstępu bądź nawet nie wiedzieliśmy o ich istnieniu. Historia Polskich gier miejskich jest stosunkowo młoda i sięga zaledwie 2005 roku. Pierwszym projektem, który zainicjował szereg podobnych inicjatyw był Urban Playground pod przewodnictwem Krzysztofa Bieleckiego.

W roku 2008 roku gry miejskie zawitały do Wrocławia. Jednym z pierwszych projektów była kryminalna gra miejska inspirowana twórczością Marka Krajewskiego – „Morderstwo w Breslau”.

Wejdź do gry

Gry miejskie to wciąż innowacja; ich magia pozwala połączyć zwiedzanie miasta z integracją zespołu. Intrygujące zagadki, wspólne odkrywanie tajemnic, wspólne sukcesy, porażki, śmiech, zabawa – to doskonały sposób na integrację, poznacie innych uczestników gry jak i … samych siebie. Gry wymagają interakcji z innymi uczestnikami jak i otoczeniem, by dotrzeć do celu trzeba zmagać się nie tylko z niecodziennymi sytuacjami, ale i połączyć siły poprzez współpracę wewnątrz własnej drużyny i rywalizację z innymi graczami. Podczas rozgrywki odkryjecie na nowo swoje miasto – jego historię, najciekawsze zakamarki i miejsca, zarówno te znane jak i mniej.

Młodzi ludzie, którzy wydawałoby się dziś najpewniej czują się przed ekranem monitora są najliczniejszą grupą biorącą udział w GM. Mimo formy zabawy, gry miejskie są atrakcyjnym narzędziem edukacyjnym. Stawiają przed uczestnikami wyzwania, pobudzając ich do działania; uczą wykorzystywania wcześniej zdobytych informacji i rozwijają kreatywność. Gry miejskie to dynamiczny sposób na poznawanie historii i topografii miasta poprzez czytanie map, korzystanie z przewodników, obserwacje i wyłapywanie istotnych dla gry szczegółów. W grach miejskich brać udział mogą zarówno dzieci, jak i dorośli – wśród graczy spotyka się nawet całe rodziny.

Gry miejskie są również wykorzystywane jako narzędzie team building jak i w działaniach incentive – mogą być przyjemnym uzupełnieniem wyjazdu zagranicznego. Komercyjne gry miejskie organizowane są przez biura podróży, firmy zajmujące się organizacją eventów, bądź przez organizacje zajmujące się wyłącznie grami miejskimi. Odpowiednio zaplanowana i zrealizowana gra miejska może być zarówno elementem imprez firmowych jak i sprawnym narzędziem marketingowym; może przynieść zarówno wiele korzyści edukacyjno-rozrywkowo-poznawczych, jak i spore korzyści organizatorom tego typu przedsięwzięć.

To łatwy środek promocji zarówno miejsc jak i regionów; organizacja tego typu wydarzeń umożliwia współprace z lokalnymi mediami, co przekłada się na promocje gier i wiążące się z tym korzyści dla sponsorów. Gry miejskie mają na tyle uniwersalną formułę, że mogą być organizowane zarówno jako przedsięwzięcia o charakterze masowym jak i gry dla grup zamkniętych. W organizacji i realizacji GM liczy się przede wszystkim kreatywność organizatorów; istnieje możliwość akcentowania w grze różnych aspektów interesujących zleceniodawcę.

Grać czy nie?

Popularność gier miejskich rośnie. W samym Wrocławiu zrealizowanych gier jest już sporo, a organizatorom nie brakuje pomysłów. Warto wspomnieć o takich grach jak Morderstwo w Breslau, Mafia czy Wytrop zabójcę Szymona.

Do organizacji gier miejskich nadaje się każde miasto; pewne walory mogą jednak sprawić, że możliwości w kwestii realizowania projektu będą większe. Idealnym przykładem jest Kraków, który doskonale łączy atrakcje turystyczne z terenem sprzyjającym rekreacji. Gry miejskie zarówno w Krakowie, jak i we Wrocławiu zdominowały ostatnio rynek imprez firmowych. Samo określenie „gra miejska” wcale nie znaczy, że przestrzeń zabawy jest ograniczona wyłącznie do centrum aglomeracji, a realizacja zabawy w parku, hotelu czy innym miejscu jest niemożliwa. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest zamysł organizatorów i wyobraźnia uczestników.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 2 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Grzech pierworodny krainy

Słowo „szaber” pochodzi z jidysz, ściślej może – ze złodziejskiej gwary w tym języku. Oczywiście korzeń słowa jest niemiecki (schaben)....

Close