Kanał Rss
Content
Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
21 kwietnia 2017

Ogromna popularność serialu Narcos platformy Netflix sprawiła, że temat kolumbijskiego „Króla Kokainy” Pablo Escobara cieszy się ostatnio sporym zainteresowaniem. Dzięki temu do oferty wydawniczej księgarni w naszym kraju trafiło kilka pozycji, które wcześniej nie doczekały się polskiego wydania. Są to takie tytuły, jak „Mój ojciec Pablo Escobar”, napisana przez kochankę barona narkotykowego Virginię Vallejo „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” czy wreszcie właśnie „Polowanie na Escobara”.

Ta ostatnia książka, wydana w 2001 roku, napisana przez Marka Bowdena, jest szczegółowym opisem wydarzeń, które wyniosły Escobara na szczyt, jak i tych, które ostatecznie doprowadziły do jego upadku i śmierci. Amerykański pisarz pokazuje nam, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a „Król Kokainy” jest „produktem” kraju, w którym się urodził – pełnego przemocy i bezsilnego prawnie. Escobar „dorastał wśród okrucieństw i aktów terroru” i wyrósł na mitach „wielkich” kryminalistów wyjętych spod prawa. To człowiek który dopuszczał się wielkiego okrucieństwa, dając każdemu kto przeszkadzał mu w planach wybór – plata o plomo – srebro albo ołów (przyjęcie łapówki albo śmierć) i brutalnie mszcząc się na tych, którzy go zdradzili. Jednocześnie to także człowiek dbający o swoją rodzinę i pomagający ubogim, inwestujący wiele w rozwój własnego miasta i mający wielkie ambicje – w pewnym momencie marzył mu się urząd prezydencki. Wśród ludzi wzbudzał całą gamę emocji, ale potrafił znaleźć z innymi wspólny język. „Niemal każdy, kogo przedstawiano Pablowi, z początku się go bał, ale po kilku minutach strach wyparowywał. Pablo miał dar zjednywania sobie ludzi”.

Mark Bowden prowadzi nas kolejnymi etapami życia jednego z najbogatszych kryminalistów w historii, od budowy kokainowego imperium, które w pewnym momencie kontrolowało 80% światowego rynku, przez wojnę z kolumbijską policją, w którą zaangażowana była także amerykańska administracja, aż do pościgu sił kolumbijskich i amerykańskich zakończonego ostatecznie śmiercią Escobara. Wszystko opisane jest pieczołowicie i szczegółowo, co nie dziwi, wszak Mark Bowden jest dziennikarzem, który zasłynął wcześniej opisaniem przebiegu amerykańskiej operacji wojskowej w Somalii, w głośnej książce pod tytułem „Helikopter w ogniu”.

„Polowanie na Escobara” jest bez wątpienia pozycją najbardziej kompleksową ze wszystkich dostępnych na rynku na temat „Króla Kokainy”. Będzie świetnym wyborem dla wszystkich tych, których interesują przede wszystkim ścisłe fakty z życia barona narkotykowego, a niekoniecznie subiektywne opinie i wspomnienia osób z nim związanych.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Simon Hall „1956. Rok rewolty”

Szalone lata 60-te, barwne, hipisowskie lata 70-te, przemiany ustrojowe późnych lat 80-tych, w tym obalenie ustroju komunistycznego w Polsce i...

Close