Kanał Rss
Content
Luz. I tak nie będę idealna
23 października 2017

Tatiana Mindewicz-Puacz to ekspertka od komunikacji interpersonalnej i masowej, specjalistka ds. kampanii społecznych, mówczyni motywacyjna, zaangażowana trenerka. Prowadzi szkolenia i procesy rozwojowe dla biznesu, a także indywidualne sesje coachingowe. Mentorka młodych kobiet w programie „Projekt Lady”.

Pięknie wyretuszowane modelki uśmiechają się do nas z okładek magazynów, koleżanki na Facebooku chwalą się swoim kochanym gotującym i sprzątającym partnerem, kolejną bajeczną podróżą, gromadką niesprawiających kłopotów, roześmianych bobasów. Na Istagramie widzimy kolejną instamatkę, która dwa tygodnie po porodzie wciska się w jeansy z liceum i fitblogerki motywujące nas do codziennej walki o lepszą wersję siebie, pokazując swoje idealnie wyrzeźbione pośladki. A na samym końcu jesteśmy my – zwykłe, szare kobietki, wożące swoje wrzeszczące dziecko do przedszkola, pędzące na złamanie karku do pracy, malujące się w międzyczasie, lecące dosłownie na oparach… Byle do wiosny, byle do wakacji, byle do weekendu. Wieczorem płaczące do poduszki, że przegrałyśmy życie. To właśnie dla takich kobiet Tatiana Mindewicz-Puacz napisała książkę, która nie pociesza, nie mówi, jak żyć idealnie, tylko pokazuje, jak oswoić się, zaakceptować swoje życie takim, jakim jest oraz tłumaczy, dlaczego jesteśmy wiecznie niezadowolone z tego, co przynosi nam los.

Sięgając po tytuł „Luz. I tak nie będę idealna” myślałam, że to kolejny poradnik w stylu „uwierz w siebie”, „możesz wszystko”, „niemożliwe nie istnieje” obrane w poważne, górnolotne słowa, jak na mentorkę „Projektu Lady” przystało. Jakże się myliłam – po pierwszym rozdziale Pani Tatiana zaskarbiła sobie moją sympatię rozbrajającą szczerością i przystępnym językiem.
Autorka na początku książki opowiada o swojej „nieidealnej” drodze, przypominając nam, że tak jak my napotkała w swoim życiu wiele przeciwności losu. Wiecznie spóźniona, samotnie wychowująca syna młoda matka, ścierająca się z codziennością, to ta sama pewna siebie, znająca swoją wartość bizneswoman, którą możemy podziwiać jako mentorkę młodych kobiet w programie telewizyjnym o tym, jak stać się prawdziwą kobietą z manierami.

Kolejne rozdziały nie są już tak lekkie i przyjemne – uwzględniają aspekty psychologiczne, odwołując się do czasem bardzo bolesnych wydarzeń z dzieciństwa, nieprawidłowych zachowań rodziców, reakcji i emocji dziecka, które oddziałują potem na całe nasze życie. Z tego też rozdziału dowiedziałam się, że będąc starszą siostrą również w pewien sposób kształtuje wybory moich młodszych sióstr, które w moim przypadku uczą się na moich błędach, pozostając, w przeciwieństwie do mnie, grzecznymi, nie sprawiającymi kłopotów rodzicom, młodymi kobietami.

W trzecim rozdziale autorka odnosi się do wejścia kobiet w dorosłe życie i idącymi za tym rozczarowaniami. Podczas wyprowadzki z rodzinnego domu mamy nadzieję na usamodzielnienie się, niezależność, samokontrolę nad własnym życiem. Jednak bardzo szybko los weryfikuje, czy na pewno jesteśmy zdolne same kroczyć po tym świecie. Pierwsze porażki, niepowodzenia na uczelni, brak satysfakcjonującej pracy – to wszystko obniża nasze poczucie własnej wartości. Czujemy się jak małe zagubione dziewczynki, więc szybko chcemy znaleźć dla siebie opiekuna, dlatego wiążemy się z pierwszym lepszym parterem, czasem myląc seks z namiastką czułości. Zdarza się, że godzimy się na złe traktowanie, by tylko nie zostać z tym wszystkim same. To właśnie strach przed samotnością i brak poczucia własnej wartości powoduje utratę kontroli i przerzucenie odpowiedzialności za nasze życie na partnera. To z kolei po jakimś czasie budzi w nas frustrację, przywodzi myśli „Czy na pewno tego chciałam?” i znów jesteśmy niezadowolone.

To dzięki takiej psychologicznej podróży od dzieciństwa po dorosłe życie jesteśmy w stanie poznać siebie, dlatego właśnie z całym sercem polecam książkę pani Tatiany Mindewicz-Puacz.

Aleksandra Podkówka-Poźniak

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Read previous post:
Przekręt (nie)doskonały

„Przekręt (nie)doskonały” to smakowity kąsek dla wielbicieli komedii. Poszukiwanie sposobów na zwiększenie zysków może prowadzić do wielu zaskakujących zdarzeń. Zwłaszcza,...

Close