Kanał Rss
Content
Kultura na Świebodzkim
25 sierpnia 2014

Na przestrzeni lat, dekad, wieków etc. przeznaczenie miejsc zmienia się niejednokrotnie nie do poznania. Do takiej konstatacji skłania nas nowy sposób zagospodarowania Dworca Świebodzkiego, który musi cieszyć.

Przez dwie dekady Świebodzki nie odgrywał już najmniejszej roli jako obiekt przeznaczony dla funkcjonowania kolei, a kojarzony był głównie z niedzielnym targiem, niezwykle popularnym wśród wrocławian – i nie tylko – na którym nieraz można kupić naprawdę wszystko.

W zaawansowany sposób ma ruszyć plan „re-brandingu” tego miejsca, które dotąd kojarzy się oczywiście głównie z miejscem handlu. Właśnie rozpoczyna się na Dworcu Świebodzkim impreza kulturalna nazwana Świebodzkim Targiem Kultury. W każdy czwartek, piątek i sobotę przez trzy kolejne tygodnie będą miały tu miejsce różnorakie wydarzenia kulturalne, które z pewnością warto wziąć pod uwagę w kreowaniu swojego „kulturalnego kalendarza”  w najbliższym czasie. Co konkretnie ciekawego możemy znaleźć w programach Targu?

Między innymi kina plenerowe, w ramach których obejrzeć można będzie bardzo interesujące produkcje, jakich próżno właściwie szukać gdzie indziej. W programie między innymi wyreżyserowany przez Cédrica Dupire’a i Gasparda Kuentz’a film zatytułowany „I tak nie zależy nam na muzyce”, „Od czwartku do niedzieli” (tytuł koresponduje, w sumie chyba przypadkowo, z programem Świebodzkiego Targu Kultury) wykreowany przez chilijskiego reżysera Dominga Sotomayor Castillo, a także „Za wzgórzami” – produkcja stworzona w kooperacji rumuńsko-belgijsko-francuskiej, której twórcą jest pochodzący z Rumunii Cristian Mungiu.

Poza filmami w programie mamy do czynienia także z szeregiem różnorakich spektakli. Ciekawie zapowiada się przedstawienie, którego premiera przedstawiona zostanie w ramach Targu, o intrygującym tytule „4:50 ze Świebodzkiego”, a także tajemniczy „100% niewiadome”. Tok festiwalu przewiduje także m.in. warsztaty i animacje dla dzieci, liczne koncerty (m.in. Rubber Dots, Oxford Drama, Atlas Like czy Young Stadium Club), a także liczne spotkania z ciekawymi gośćmi.

Duży nacisk położono na promocję roweru jako środka miejskiej komunikacji – temu zagadnieniu w dużej mierze poświęcone będą kolejne czwartki. Jednym z istotnych punktów są „rowerowe kina plenerowe”, podczas których wyświetlane będą filmy związane w jakiś sposób z tym tradycyjnym środkiem lokomocji – oraz szeroko pojmowanym środowiskiem rowerzystów. Podczas Świebodzkiego Targu Kultury zorganizowane zostanie tzw. „pogotowie rowerowe”, a także liczne warsztaty, które będą poruszały kwestie związane z rowerami – np. te stricte techniczne.

Targi zapowiadają się bardzo interesująco nie tylko ze względu na artystyczny repertuar, ale także na miejsce, w którym całość ma się odbywać. Świebodzki ma swoją magię, niestety nieco zakurzoną i obecnie w dużym stopniu marnowaną. Warto przywrócić mu odpowiedni blask, a Targ Kultury ma być jedynie początkiem kulturalnej ofensywy w tym miejscu. W każdym razie przez najbliższe trzy tygodnie miejsce to nabierze zupełnie nowego blasku i stanie się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie naszego miasta.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Odrestaurowano Zegar Kluskowy

Dziś rano odsłonięto nowo odrestaurowany Zegar Kluskowy na Kościele św. Barbary. Wrócił on po 70 latach na wieży katedry prawosławnej...

Close