Kanał Rss
Content
Kryzys i awangarda, czyli Mikrofestiwal 2014
27 marca 2014

Mikrofestiwal – festiwal młodej poezji jest alternatywą dla dużych festiwali literackich we Wrocławiu i w całej Polsce. W tym roku – w dniach 28-30 marca, w klubie Włodkowica 21 -po raz piąty odsłona twórczości autorów publikowanych i przed debiutem, z Polski i zagranicy.

Festiwal organizuje grupa młodych redaktorów, krytyków i poetów skupionych wokół miesięcznika “Odra”. Współorganizatorami są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Europejska Stolica Kultury 2016.

Mikrofestiwal skupia się głównie na poezji – polska poezja stoi dziś na bardzo wysokim, europejskim poziomie i warto promować jej młodych przedstawicieli. Tym niemniej podczas każdej edycji Festiwalu zapraszani do współpracy są artyści z różnych dziedzin – czytanie poezji łączy się z wernisażami grafików, koncertami, pokazami poezji multimedialnej, etc.

Podobnie będzie w tym roku – przewidziana jest scena muzyczna, wystawa prac graficznych, warsztaty z poetami i inne.

Mikrofestiwal to przede wszystkim festiwal młodej poezji, co nie znaczy, że wszyscy zaproszeni poeci należą do najmłodszego pokolenia autorów. Obok „młodych” – Kiry Pietrek, Szczepana Kopyta, Konrada Góry, Tomka Pułki czy Justyny Bargielskiej – w kolejnych edycjach pojawiali się też uznani autorzy starszego pokolenia; w zeszłym roku był to Darek Foks, w tym będzie gościł Jerzy Jarniewicz oraz Andrzej Sosnowski.

Punktem wyjścia dla tegorocznej edycji Mikrofestiwalu jest kategoria “kryzysu” – w mediach, w wypowiedziach polityków, na uniwersytetach i w galeriach sztuki słyszymy o kolejnych dziedzinach życia i sztuki znajdujących się “w kryzysie”. Kryzys jest domyślnym stanem dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia. Tymczasem w kulturze odpowiedzią na poczucie kryzysu była zawsze tradycja awangardowa – eksperyment, zaangażowanie, formalna brawura. Jak dawna awangarda znajduje swoją kontynuację i twórcze przetworzenia w nowej literaturze? Odpowiedź na festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie poezji multimedialnej i relacji między wierszem a nowymi technologiami. Drugi spoken word i slamowi – różnym rodzajom poezji mówionej, głosowej, scenicznej. Trzeci wypełnią rozmowy o matematycznych grach formą – o literaturze opartej na algorytmach, wzorach, procedurach czy o pisaniu automatycznym.

Festiwalowi towarzyszy konferencja naukowa (25-27 marca) poświęcona związkom poezji i opowieści/opowiadań.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Ben Mellor – brytyjski poeta, performer i aktywista; zwycięzca prestiżowego BBC Radio 4 National Slam z 2009 roku. Jest też autorem opowiadań i dramatów, prowadzi liczne warsztaty dla młodych twórców i angażuje się w działalność społeczną. Mellor wystąpi drugiego dnia festiwalu, tj. 29 marca. Tego samego dnia wystąpią też pozostali goście zagraniczni. Wśród nich czescy poeci spoken word: Bio Masha oraz Honza Buráň. Z Ukrainy przyjeżdża do nas artysta zajmujący się poezją głosową i foniczną, Jurij Zawadzki. Trzeciego dnia, tj. 30 marca, odbędzie się spotkanie autorskie z Kirą Pietrek, nagrodzoną za swój debiut Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2010. Data spotkania zbiega się z premierą jej nowej książki.

Na młodych poetów czekają warsztaty poetyckie (prowadzone przez Kirę Pietrek, Andrzeja Sosnowskiego i Konrada Górę) po południu trzeciego dnia festiwalu, a na zakończenie całej imprezy udział w turnieju poetyckim prowadzonym przez Karola Pęcherza – w jury zasiądą Konrad Góra, Mieczysław Orski oraz Andrzej Sosnowski.

Pierwszy oraz trzeci dzień festiwalu to również ożywienie festiwalowej sceny muzycznej. Wystąpią: Piętnastka, czyli duet Piotr Kurek / Hubert Zemler (28 marca), oraz Porcje Rosołowe, czyli Mateusz Wysocki i Lech Nienartowicz (30 marca).

Pełen program, więcej informacji o Mikrofestiwalu oraz o uczestnikach edycji 2014, na stronie www.mikrofestiwal.org.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Gitarowy Rekord Guinnessa po raz 12!

Tradycyjnie 1 maja fani gitarowego brzmienia zbiorą się na wrocławskim Rynku, aby wspólnie zagrać utwór Jimiego Hendrixa "Hey Joe". W tym...

Close