Kanał Rss
Content
Koncerty Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum
30 kwietnia 2012


Zapraszamy na koncerty Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, które odbędą się 12 i 13 maja we Wrocławiu.

12 i 13.05.2012

Sobota i niedziela, godz. 18:00

Sala koncertowa Filharmonii

Günter Pichler – dyrygent

Tanja Becker-Bender – skrzypce

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program:

W.A. Mozart – VII Kwartet Es-dur KV 160

K.A. Hartmann – Concerto funébre
J. Brahms – I Sekstet B-dur op. 18

Pod wpływem wydarzeń politycznych, które nastąpiły po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, w Karlu Amadeusie Hartmannie dokonała się niezwykła wewnętrzna przemiana estetyczna. Z twórcy burleskowego stał się kompozytorem niezwykle patetycznym. Jego Concerto funébre – katastroficzne, o niezwykłej sile ekspresji i ogromnym ładunku emocjonalnym było wyrazem moralnego i duchowego oporu niemieckiego kompozytora wobec hitlerowskiej tyranii. Premiera odbyła się jesienią 1939 roku w St. Gallen w neutralnej Szwajcarii, tuż po zbrojnym ataku Niemiec na Polskę. Impulsem do stworzenia owego dzieła były uczucia, które targały kompozytorem na wieść o okupowanej przez jego rodaków Czechosłowacji. Utwór ten stanowił wyraz protestu Hartmanna wobec zastanej sytuacji, a jego aktem solidarności z Czechami było umieszczenie dawnej melodii, często wykorzystywanej jako symbol narodowy w utworach Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka czy Bohuslava Martinů, znanej jako Hymn Husycki. W 1959 roku Hartmann dokonał rewizji koncertu. Dzieło to usłyszymy w interpretacji młodej niemieckiej skrzypaczki – Tanji Becker-Bender współpracującej z orkiestrami takimi jak: Stuttgart Radio Symphony Orchestra, Berlin Konzerthaus Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra czy Tokyo Philharmonic Orchestra.

Na koncercie zabrzmi również Divertimento KV 160 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz I Sekstet B-dur op. 18 Johannesa Brahmsa nawiązujący do stylu Ludwiga van Beethovena. Utwory te usłyszymy w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą austriackiego dyrygenta Güntera Pichlera.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Obchody 40-lecia Duszpasterstwa Akademickiego “Dominik”

W tym roku Duszpasterstwo Akademickie Dominik we Wrocławiu obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Przez cztery dekady swojej działalności przez jego progi...

Close