Kanał Rss
Content
Kompozycje Edwarda Elgara w Filharmonii
26 września 2012

5 października Jacek Kaspszyk dyrygować będzie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej, wykonującą utwory Edwarda Elgara. Pomp and Circumstance Marches zaraz po hymnie God Save the Queen jest najczęściej rozpoznawalnym utworem w Wielkiej Brytanii. Sir Edward Elgar dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich, lecz na to uznanie musiał czekać dosyć długo. Należną mu uwagę i sławę zyskał dopiero w 1899 roku w wieku czterdziestu dwóch lat, po oszałamiającym wręcz sukcesie Wariacji „Enigma”, które dość szybko ogłoszono arcydziełem. Na uwielbienie rodaków zasłużył również serią patriotycznych pieśni skomponowanych podczas I wojny światowej.Czternaście Wariacji „Enigma” zostało napisanych na podstawie oryginalnego tematu wymyślonego przez kompozytora. Za tytułami poszczególnych ustępów kryją się portrety rodziny i znajomych twórcy, których postanowił scharakteryzować różnymi środkami muzycznymi. Sportretowani zostali między innymi: jego żona Caroline Alice Elgar (C.A.E.), przyjaciel, kameralista Hew David Steuart-Powell (H.D.S.-P.), uczennica, altowiolistka Isabel Fitton (I.F.), wydawca Augustus J. Jaeger (Nimrod) czy architekt Arthur Troyte Griffith (Troyte). Ostatnia wariacja dotyczy samego kompozytora, a jej tytuł (E.D.U.) jest zdrobnieniem imienia Elgara, jakiego używała jego żona. Tytułowa zagadka nie zostaje jednak rozwiązana. Dotyczyć ona może wieloznaczności motywicznej tematu głównego, ukrytego w materiale dźwiękowym symbolu lub melodii. Jest wiele spekulacji na ten temat, jednak kompozytor tajemnicę tę zabrał do grobu.
Uwertura koncertowa In the South (Alassio), skomponowana na początku XX wieku podczas wakacji twórcy z rodziną, dedykowana została Leo F. Schusterowi, zwanemu Frankie, to jest angielskiemu mecenasowi sztuki i zarazem przyjacielowi Elgara. Podtytuł utworu odnosi się do miejscowości we Włoszech, w której zatrzymał się kompozytor. I to właśnie malownicze krajobrazy włoskiej Riviery – strumienie, pagórki, błękitne morze i góry – stały się dla niego inspiracją.
Elegijny Koncert wiolonczelowy należy do jednego z ostatnich większych dzieł Elgara. W Filharmonii Wrocławskiej zabrzmi on w wykonaniu Leonarda Elschenbroicha. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

5.10.2012, piątek, godz. 19:00
Wrocław, sala koncertowa Filharmonii
Inauguracja sezonu artystycznego 2012/2013
Koncert połączony z uroczystym wręczeniem Maestro Jackowi Kaspszykowi Medalu Elgar Society

E. Elgar – In the South op. 50 (Alassio), Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85, Wariacje „Enigma” op. 36

Jacek Kaspszyk – dyrygent
Leonard Elschenbroich – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Recital fortepianowy Mirosława Kultyszewa

Ballada była utworem inspirowanym kulturą ludową i przedstawiającym świat zdarzeń tajemniczych, niewyjaśnionych, baśniowych, a poprzez swoją irracjonalność niezwykle atrakcyjnych dla...

Close