Kanał Rss
Content
Katedra bez tajemnic [RECENZJA]
14 marca 2014

Najbardziej wyniosła budowla na Ostrowie Tumskim doczekała się w końcu rzetelnej publikacji. Jednak świątynia jest tylko jednym z elementów tej wielobarwnej części Wrocławia, choć górującym nad zabytkowym ostrowem, czyli niegdysiejsza wyspą.

Wojciech Chądzyński, wrocławski dziennikarz, skoncentrował całą swoją uwagę na malowniczym zakątku miasta, czego efektem jest książka „Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego”, której nawet pobieżna lektura powoduje znaczne „odtajemniczenie” opisywanych zabytków, ludzi i zwyczajów.

Autor jak wytrawny przewodnik najpierw oprowadza czytelnika po katedrze. To zarazem pierwsza część książki i opowieści. Druga dotyczy tytułowych faktów i legend, o których będzie jeszcze czas wspomnieć.

Wędrówka rozpoczyna się w dość niesprzyjających warunkach, kiedy trzeba jeszcze uważać na nogi i na głowę. Posadzkę katedry zakrywa sterta gruzu z zawalonych sklepień. Te, które przetrwały wojnę, kruszą się nadal i zagrażają życiu przebywających na terenie świątyni. Ale to tylko fotografia z 1945 roku, na której wygląd katedry niewiele przypomina stan obecny.

Na zewnątrz katedra to labirynt scenek wykutych w kamieniu, epitafiów, rzygaczy i niewielkich figurek świętych. W środku podróż zaczyna się od spojrzenia w oczy kamiennemu lwu bez grzywy, który pilnuje wejścia do katedry. Ponieważ wszystkiego od razu nie sposób ogarnąć wzrokiem i poznaniem, Chądzyński robi przystanki na nawie głównej, nawie północnej i południowej. Jest też ambit. Co to takiego? Obejście, w architekturze kościelnej, przejście powstałe z przedłużenia naw bocznych i poprowadzenia ich wokół prezbiterium za ołtarzem głównym – to oraz wiele innych pojęć o podłożu sakralnym wyjaśnia dołączony Słowniczek Pomocniczek.

Napisać o katedrze w oderwaniu od Ostrowa Tumskiego i okolicy byłoby grzechem. Przewodnik kończyłby się na stronie 130 i był lekturą pozostawiającą w czytelniku przykre odczucie niedosytu. A tak pierwsza część, nazwijmy ją „historyczną”, współgra z drugą, „sensacyjną”.

Niektórzy bohaterowie opisanych legend znajdują się w katedrze. Tak jest w przypadku Barbary Prauser, której ozdobne epitafium mogą podziwiać wszyscy odwiedzający świątynię. Kobieta została podstępnie otruta przez swoją siostrę, kiedy zacny rycerz Henryk Prauser wybrał ją za żonę. Wyniosła i zawistna młodsza z sióstr, Anna, nie mogła podarować sobie tego wyboru świadoma własnej przewagi urody i erudycji nad Barbarą. Chociaż rycerz przyjął śmierć niedoszłej małżonki za zrządzenie losu i nie chcąc wracać w stanie kawalerskim, oświadczył się Annie, tę i tak dosięgła sprawiedliwość. Tuż przed ślubem w katedrze Barbara przemówiła z zachowanego do dziś epitafium i rzuciła na siostrę-morderczynię klątwę, po której zachmurzone dotąd niebo rozwarło się uwalniając błyskawicę, która uśmierciła na miejscu pannę młodą.

To tylko jedna z legend, ale część „sensacyjna” zawiera również fakty. Niewielu wie, że słynne, oświetlające po zmierzchu Ostrów Tumski latarnie gazowe mogły bezpowrotnie zostać zastąpione elektrycznymi.

Można powiedzieć, że Wrocław ostatnie latarnie gazowe zawdzięcza… samemu autorowi „Tajemnic wrocławskiej katedry”, który na początku lat 80. wybrał się do Warszawy na spotkanie z ówczesnym ministrem.

Dziś w mieście o ponad stu mostach stoi ponad sto latarni gazowych zapalanych latem o godzinie dwudziestej pierwszej, a gaszonych około trzeciej. Ten rytuał wczesną zimą rozpoczyna się o szesnastej i powtarza o siódmej rano. I tak codziennie przez półtorej godziny dwóch latarników w tradycyjnych strojach przemyka na zmianę po brukowych uliczkach Ostrowa.

Michał Ratajczak

 

 

Wojciech Chądzyński

“Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego”

wyd. Via Nova

 

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Jazda pod napięciem

18 firm stanęło do przetargu na utworzenie miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych. Miasto chce w ten sposób zbadać, czy taki system...

Close