Kanał Rss
Content
III edycja ogólnopolskiej akcji Studenci Przeciwko Białaczce
3 kwietnia 2014

Już trzeci raz studenci na polskich uczelniach bezinteresownie angażują się w największą w Polsce akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, by ratować czyjeś życie. Tym razem w projekcie biorą udział 104 uczelnie. Ta wiosenna mobilizacja młodzieży pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie” zaplanowana na dni 9-10 kwietnia jest kontynuacją inicjatywy Fundacji DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawcy dla każdego chorującego na białaczkę i inne nowotwory krwi.

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało.

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich jak i lokalnych. Jak pokazuje życie Studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce. Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zorganizowane przez studentów odbyły się już dwukrotnie. Efekty dwóch ostatnich edycji przeszły oczekiwania Fundacji DKMS.

W pierwszej edycji akcji „Studenci Przeciwko Białaczce”, która miała miejsce w kwietniu 2013r. na 50 uczelniach w całej Polsce zarejestrowało się prawie 6.000 osób. Poświęciwszy tylko 5 minut życia studenci i inni chętni zadeklarowali swoją pomoc osobom walczącym o życie.

Zaledwie pół roku później w grudniu 2013r. odbyła się druga edycja akcji, podczas której studenci z 96 uczelni zarejestrowali ponad 17.500 osób. Wśród nich byli zarówno studenci, jak i mieszkańcy miast, w których odbyły się akcje rejestracji.

– Spodziewamy się, że pomimo małego odstępu w czasie, trzecia edycja przyniesie równie spektakularne efekty – powiedziała Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców. – Zaangażowanie studentów, którzy zgłosili się do nas chcąc kontynuować rozpoczętą rok temu inicjatywę jest bardzo obiecujące – dodała.

Już dwa miesiące przed akcją ponad 200 studentów reprezentujących różne uczelnie polskie w 45 miastach zaczęło przygotowania do sprawnego przeprowadzenia finału akcji Studenci Przeciwko Białaczce pod hasłem „Dla ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”.

– Ponieważ zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców może mieć fundamentalny skutek dla życia chorego na białaczkę, trzeba ją podejmować świadomie i po głębszym namyśle – powiedział Kierownik Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska, hematolog Tigran Torosian. – Dlatego tak bardzo zależało nam, aby studenccy ambasadorowie Fundacji DKMS zostali merytorycznie przygotowani z zakresu tematu dawstwa szpiku kostnego w Polsce i na świecie, bycia potencjalnym i faktycznym dawcą, oraz dojrzałości do rejestracji.

Już na 2 miesiące przed akcją studenccy ambasadorowie Fundacji wzięli udział w specjalnych 3-dniowych warsztatach, dzięki czemu będą mogli zrekrutować świadomych potencjalnych dawców, tak w środowisku akademickim, jak i spoza. Każda osoba chcąca zostać potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych może przyjść w dniach 9-10 kwietnia* na najbliższą uczelnię i zarejestrować w bazie Fundacji DKMS Polska.

 

O Fundacji:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 450 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

 

* data może ulec niewielkim przesunięciom  w przypadku poszczególnych uczelni


Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 9 – 10 kwietnia 2014

Godziny: 11:00 – 18:00

 

– Politechnika Wrocławska

Miejsce: Budynek C-18 (Strefa Kultury Studenckiej)

Adres: ul. Hoene-Wrońskiego 10, Wrocław

 

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Miejsce: Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

Adres: ul. Chełmońskiego 38C, Wrocław

 

Miejsce: Hol Centrum Dydaktyczno-Naukowego

Adres: pl. Grunwaldzki 24A, Wrocław

 

– Akademia Wychowania Fizycznego

Miejsce: Budynek P4 – hol

Adres: al. I.J. Paderewskiego 35, Wrocław

 

Miejsce: Hol Gówny

Adres: ul. Witelona 25, Wrocław

 

– Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Miejsce: Wydział Nauk o Zdrowiu

Adres: ul. Bartla 5, Wrocław

 

Miejsce: Wydział Farmaceutyczny z O. Analityki Medycznej (Hol Główny

Adres: ul. Borowska 211, Wrocław

 

Miejsce: Wydział Lekarsko-Stomatologiczny

Adres: ul. Krakowska 26, Wrocław

 

– Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Miejsce: Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów bud. Z, parter

Adres: ul. Komandorska 118/120, Wrocław

 

– Uniwersytet Wrocławski

Miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki

Adres: ul. Joliot-Curie 15, Wrocław

 

Miejsce: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii (budynek D)

Adres: ul. Uniwersytecka 7-10, Wrocław

 

Miejsce: Wydział Filologiczny

Adres: pl. Biskupa Nankiera 15, Wrocław

 

Miejsce: Instytut Psychologii i Pedagogiki

Adres: ul. Dawida 1, Wrocław

Facebook – https://www.facebook.com/events/280233338805756/

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Ul. Wyludniona

Powstanie galerii handlowych przeorganizowało szlaki handlowe Wrocławia. Dawne centra w postaci Rynku, ulic Świdnickiej czy Piłsudskiego przypominają opustoszałe zaułki. Lokale,...

Close