Kanał Rss
Content
“Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
5 lipca 2017

15 opowiadań o 15 wartościach na 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – dziś polecamy książkę dla trochę młodszego czytelnika, po którą z przyjemnością mogą sięgnąć nawet i ci starsi metrykalnie pożeracze książek.

Współczesne wyobrażenie o książkach dla dzieci starszych i młodzieży wiąże się przede wszystkim z pozycjami przygodowo-magicznymi, które co prawda dostarczają sporo rozrywki, ale już nie zawsze można o nich powiedzieć, że w inteligentny sposób przemycają pewne treści, które z punku widzenia dorosłego czytelnika wydawać by się mogły treściami “wartościowymi”. I oczywiście ile osób, tyle wyobrażeń o tych “wartościowych” treściach. Wszyscy jednak powinni być zgodni w jednej kwestii – pozycja, która bezpośrednio i w sposób nad wyraz subtelny odwołuje się do ogólnoprzyjętych wartości, takich jak chociażby odpowiedzialność, uczciwość, wolność czy przyzwoitość, powinna być co najmniej zauważona i doceniona. Oczywiście, nie śmiem tutaj sugerować, że takich pozycji nie ma na polskim rynku (bo są i ku uciesze rodziców i dzieci jest ich coraz więcej i prezentują nad wyraz wysoki poziom merytoryczno-techniczny), ale że te rodzime, które wydają się być nie mniej nietresujące od tych zagranicznych, zawsze warto gdzieś tam promować. Dlatego dzisiaj prezentujemy książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

Autorami opowiadać zawartych w z zbiorze „Gorzka czekolada” są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jedna zaś historia stworzona została przez Andrzeja Maleszka, który od dłuższego czasu współpracuje z Fundacją. Tyle tytułem wstępu, choć należy dodać również, że za rysunki odpowiedzialna jest Anita Głowińska, które w zabawny sposób stanowią wstępem do każdego z rozdziałów. Na marginesie mogę dodać jedynie, że mój egzemplarz książki, mimo że do czytelników w grupie 11-15 lat (bo do nich skierowana jest ta pozycja) nie należę już od dawana, został przeze mnie „ubogacony” i pokolorowany. Zarówno bowiem tytuły, jak i rysunki są doskonałym pretekstem do tego, aby wziąć kredki i wyzwolić własną kreatywność.

Co jednak z treścią? Opowiadania są nie tylko pomysłowe, ale i bardzo dobrze poprowadzone. W książce znajdziemy rożne gatunki literackie, które łączy jedno – temat związany z konkretną, wytłumaczoną zawsze przed lekturą kolejnego opowiadania, wartością. I właśnie to, że młodszego czytelnika potraktowano z szacunkiem, bez zbędnego infantylizmu, jest zdecydowanym atutem tej pozycji.

W moim odczuciu warto spędzić czas z tą „Gorzką czekoladą”.

Katarzyna Rzewuska

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
„Portugalka” Iwona Słabuszewska-Krauze

Sezon wakacyjny już rozpoczęty, więc część z naszych Czytelników z pewnością zastanawia się, jak i gdzie najlepiej spędzić wakacje. Może...

Close