Kanał Rss
Content
Garaż jednostanowiskowy czy wielostanowiskowy?
20 lipca 2015

 

Obecne przepisy prawa budowlanego stwarzają często trudności w interpretacji. Szczególnie kiedy w grę wchodzi budowa garażu. Wiele osób zastanawia się, czy na taki obiekt wystarczy zgłoszenia, czy wymagane jest posiadanie pozwolenia na budowę. Przede wszystkim jaki garaż wybrać i w jakim miejscu powinien on zostać ulokowany?

Na garaż konieczne jest pozwolenie!

Okazuje się, że budowa garażu bezsprzecznie wymaga otrzymania odpowiedniego pozwolenie na budowę.

Stawianie budynku bez przestrzegania obowiązujących przepisów jest niezgodne z prawem i może grozić naliczeniem kary finansowej za tak zwaną “samowolę budowlaną” Garaż drewniany, murowany, a nawet zwykły, najprostszy blaszak nie może zostać postawiony na posesji bez spełnienia kilku warunków.

Budowa garażu, jak wcześniej wspomniano, wymaga pozwolenia na budowę. W tym celu należy zgłosić się do Starostwa Powiatowego ze skompletowaną dokumentacją oraz wnioskiem. Do załączonej dokumentacji należy po pierwsze projekt budowy. Składamy go w czterech egzemplarzach. Warto pamiętać, że projekt można zakupić w biurze projektowym lub od osoby z uprawnieniami budowlanymi. Jeśli chodzi o projekt to osoba uprawniona może go stworzyć w oparciu o nasze indywidualne potrzeby lub sprzedać projekt już gotowy. Oczywiście ta druga wersja jest tańsza i szybsza do otrzymania. Drugim dokumentem jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wraz z decyzją o warunkach zabudowy.

Gotowy komplet dokumentów należy dostarczyć do Starostwa Powiatowego. Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia jest niestety dość długi. Starosta musi przeprowadzić odpowiednie postępowanie administracyjne, którego stronami będą właściciel, użytkownik, inwestor oraz zarządca nieruchomości, na którego terenie ma powstać budynek. Wszystkie te działania regulowane są przez rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Starosta po odpowiednich czynnościach ma aż 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę. Niestety ten termin może się wydłużyć, co często zauważalne jest w praktyce. Oczywiście, jeśli termin zostanie przekroczony Starosta (wg obowiązującego prawa) ma obowiązek wpłacić 500 zł za każdy dzień zwłoki. Pieniądze te trafiają do budżetu państwa. Jeśli pozwolenie na budowę zostanie wydane, można rozpocząć pracę…

Jak ulokować garaż na działce?

Lokalizacja garażu na terenie posesji także nadzorowana jest przez odpowiednie ustawy. Zgodnie z nimi np. garaże drewniane zwrócone ścianą na której znajdują się otwory okienne bądź drzwi, muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy działki. Jeśli garaż zwrócony jest ścianą bez otworów, odległość ta maleje do 3 metrów. Istnieje możliwość umieszczenia garażu bezpośrednio przy granicy z działką sąsiadującą. Wtedy ów budynek musi przylegać do innego budynku znajdującego się na sąsiedniej działce. Nie może on być od niego ani wyższy, ani szerszy.

Jaki garaż wybrać?

Często osoby budujące garaż zastanawiając się nad jego wielkością. Zarówno garaże jednostanowiskowe, czy też dwustanowiskowe posiadają swoje zalety. Garaż jednostanowiskowy to taki, który wielkość pozwala na parkowanie w jego wnętrzu tylko jednego auta. Takie rozwiązanie najczęściej wybierają osoby zamieszkujące w domkach jednorodzinnych lub szeregowcach. Wąska działka nie pozwala na budowę garażu szerszego ani dłuższego. Warto zatem, zanim przystąpimy do budowy, dokładnie zmierzyć obszar działki, uwzględnić przepisy co do lokalizacji i dobrze dostosować rozmiar i użytkowanie garażu do możliwości. Zawsze warto zwrócić uwagę na komfort i wygodę mieszkańców całego domu.

Posiadając typowe auto osobowe, spokojnie można budować garaż o wymiarach 4,5m szerokości i 6,5 m długości. Mniejsze obiekty mogą powodować utrudnienia w przypadku otwierania drzwi i swobodnego wysiadania z auta. Szczególnie dzieci, które są często nieuważne, potrzebują więcej miejsca na swobodne wysiadania i wsiadanie do pojazdu.

Brama garażu jednostanowiskowego powinna posiadać około 2,5m i być zlokalizowana pośrodku garażu. Ułatwia to swobodny wjazd autem, bez obawy o uszkodzenia. Taka lokalizacja bramy pozwala także czuć się komfortowo wszystkim pasażerom. Jeśli wymiary działki pozwalają na budowę dłuższego garażu… to wspaniale! Dodatkowe miejsce z powodzeniem może zstąpić składzik na narzędzia, mały magazyn, lub miejsce do codziennego majsterkowania.

Garaż dwustanowiskowy może być ulokowany na działkach o większych wymiarach. Oczywiście trzeba liczyć się z większym kosztem jego budowy i utrzymania. Osoby mieszkające na obszarach podmiejskich powinny przemyśleć kwestię budowy większego garażu. Szczególnie jeśli w rodzinie korzysta się z dwóch samochodów lub innych pojazdów typu motory. Garaż dwustanowiskowy może posiadać jedną, dużą bramę wjazdową, lub dwie oddzielne. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji domowników. Duży garaż to także wzmożone koszty renowacji i napraw, Garaże drewniane wymagają także co jakiś czas odpowiedniej impregnacji. Najbardziej dogodne wymiary garażu dwustanowiskowego to około 6,0 x6,0 m. Brama wjazdowa powinna posiadać szerokość nie mniejszą niż 5m. Węższe bramy utrudniają wjazd i wyjazd. Szczególnie podczas wycofywania tyłem.

Innym rozwiązaniem może być budowa garażu jednostanowiskowego połączonego z wiatą garażową. Stanowi ona przedłużenie budynku.Budując garaż, należy uwzględnić wiele czynników. Po pierwsze otrzymać niezbędne pozwolenie, co może potrwać nawet kilka miesięcy. Po drugie dokładnie zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Po trzecie wybrać materiał i sposób budowy.

 Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar (http://ogrodolandia.pl/garaze)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Barszcz Sosnowskiego we Wrocławiu! Gdzie znajdują się skupiska tej niebezpiecznej rośliny?

Skupiska bardzo groźnego dla zdrowia barszczu Sosnowskiego znajdują się we Wrocławiu. Strażnicy miejscy apelują, by jak najszybciej zgłaszać im przypadki...

Close