Kanał Rss
Content
Festyn kolejowy blisko granicy
7 maja 2014

W miasteczku Löbau usytuowanym w sercu Górnych Łużyc i równocześnie u podnóża góry domowej o tejże nazwie mieści się muzeum kolejowe – siedziba tutejszych Wschodnio-Saksońskich Miłośników Kolei. Co roku podczas drugiego weekendu majowego (10-11.05) odbywają się tutaj festyny kolejowe znane jako dni parowozowni Löbau.

Od samego początku ich istnienia parowozownie tego typu nazywano w Saksonii z należytym szacunkiem „domem maszyn” zgodnie z ich przeznaczeniem i funkcją. Od 2012 r. dołączyła do całego kompleksu wystawowego była ekspedycja towarowa, w której na powierzchni ok. 700 metrów kwadratowych prezentują się  liczne makiety kolejowe o rozmaitych tematach. Modelarstwem zajmuje się przede wszystkim młodzież tutejszego stowarzyszenia kolejowego; wśród przedstawionych tu makiet oraz dioram podziwiać możemy jedną makietę w stylu Western.

W samej parowozowni zaś oglądać możemy duży zbiór historycznych pojazdów szynowych, szczególnie lokomotywy, które powszechnie spotykane były w Löbau i okolicach za czasów Deutsche Reichsbahn. Ponadto stacjonuje w muzeum pokaźna ilość lokomotyw przemysłowych, w tym niejeden egzemplarz egzotyczny. Nowym, znajdującym się w posiadaniu muzeum, nabytkiem jest typowy dla Deutsche Reichsbahn ciągnik, który napędzany jest akumulatorem. Służył on manewrom na krótkich odcinkach w obrębie parowozowni. Pojazdy tego typu pracowały również w wielu zakładach przemysłowych.

Do dyspozycji gości są 2 parkingi, jeden przy ul. Lauchaer Weg, a drugi przy tzw. Messeparku. Zapewniany jest stamtąd ruch wahadłowy historycznym autobusem Ikarus 263 między dworcem, stacją towarową, centrum miasta oraz parowozownią. Te przejazdy wahadłowe docierają do ww. parkingów, jak i do pozostałych zabytków miasta. Poza tym kursuje historyczny szynobus typu 772 między dworcem i parowozownią. Szynobus ten jest po świeżej naprawie. Wszystkie przejazdy wahadłowe zawarte są w cenie biletu wstępu.

Przejazdy w kabinie maszynisty można będzie odbyć spalinowozem serii V100 po bocznicy do Cunewalde. Niestety, w tym roku zabraknie polskiego parowozu TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej, bowiem jego naprawa nie dobiegła jeszcze końca. Przy byłej stacji towarowej prezentować się będą lokomotywy 105 015 oraz spalinowóz manewrowy serii V60. Kto woli poruszać się  własną siłą, ten niech ”trenuje” na ręcznej drezynie, która jest własnością Zachodnio-Saksońskich Miłośników Kolei.

Impreza cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony Czechów i Polaków. Goście ze Zgorzelca są dobrze skomunikowani autobusem miejskim linii P do Görlitz, skąd regularnie odjeżdżają pociągi  Deutsche Bahn AG do Löbau.

 

Ceny wstępu:

Dorośli: 5 €

Dzieci (od 4 do 16 lat): 2 €

Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00

 

Więcej informacji: http://www.osef.de

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Festiwal piwny w Pradze

Maj jest w Czechach miesiącem imprez gastronomicznych, które gromadzą miłośników trunków i czeskiej kuchni. Piwosze znajdą swój azyl w Pradze...

Close