Kanał Rss
Content
Ekologiczna żywność dla zwierząt, zdrowe żywienie zwierząt
11 września 2012

Coraz więcej ludzi stara się żyć zdrowo i ekologicznie. Po części jest to chęć bycia modnym i na czasie, a po części prawdziwa potrzeba życia w zgodzie z naturą. Miejskie otoczenie niekoniecznie dobrze wpływa na zachowanie ekologicznych postanowień. Wszechobecne spaliny samochodowe, dym papierosowy, mnóstwo barów szybkiej obsługi, a przede wszystkim brak czasu na pełny odpoczynek przeszkadzają w całkowicie ekologicznym trybie życia.

Kiedy sami wreszcie postanawiamy coś zrobić ze sowimi niezdrowymi przyzwyczajeniami i np. zaczynamy od zmiany swojego menu, nie powinniśmy zapominać o naszych braciach mniejszych. Często w ogóle nie bierzemy pod uwagę chorób i potrzeb zwierząt, które z nami żyją. Do tej pory w społeczeństwie panują nieprawdziwe przekonania i błędne założenia właścicieli zwierzaków co do ich żywienia. Uważamy np. że wystarczy zwykła karma lub wręcz karmimy zwierzęta odpadkami z naszej kuchni. To najprostsza droga, aby nasz pupil nabawił się alergii pokarmowej lub cukrzycy. Często po wizycie u weterynarza i usłyszeniu diagnozy jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, że pies lub kot „dostał cukrzycy” albo jego sierść i skóra nie są tak gładkie i lśniące, jak kiedyś. Wtedy dopiero kupujemy zaleconą przez lekarza karmę. Jednak po ustąpieniu objawów wiele osób wraca do najtańszej żywności dla zwierząt.

Co więc zrobić, aby jak najlepiej i w zgodzie z naturą żywić nasze zwierzęta domowe? O tym porozmawiałam z Panią. Matyldą Toczyńską ze sklepu Biomaniac przy ul. Komuny Paryskiej 83c.

Biomaniac zajmuje się sprowadzaniem i sprzedażą ekologicznych produktów stacjonarnie, w delikatesach oraz poprzez Internet. Sprowadzają żywność od certyfikowanych producentów regionalnych, krajowych i zagranicznych. W ofercie sklepu możemy znaleźć także produkty ekologiczne dla zwierząt. Na razie na półkach sklepu jest dostępna karma holenderskiej firmy Yarrah. Marka działa od 1992 roku, od początku produkując tylko ekologiczną żywność dla psów i kotów. Obecnie jest jednym z największych oferentów karmy 100% organicznej i najwyższej jakościowe w sektorze żywienie eko psów i kotów. Do przygotowania karmy Yarrah używane są tylko produkty pochodzące z kontrolowanych ekologicznych upraw. Chronią one zwierzaki przed alergiami na środki spożywcze. Dzięki używaniu wyłącznie wysokowartościowych środków odżywczych, karmy Yarrah cieszą się powszechną akceptacją wśród właścicieli zwierząt w Europie. W swojej ofercie Biomaniac ma karmy suche i paszteciki dla psów i kotów oraz smakołyki np. kabanosy.

Pani Matylda podzieliła się ze mną swoją szeroką wiedzą na temat produkcji tej marki. Składniki pochodzą wyłącznie z upraw ekologicznych, przetwarzanie także nie jest takie, jak w zakładach masowo produkujących karmy dla zwierząt. Nie używa się chemicznych dodatków i rakotwórczych substancji. Ekologiczne karmy mają 30% więcej substancji odżywczych poprzez stosowanie w produkcji większej ilości suchej masy niż wody. W razie wątpliwości właściciel psa lub kota może sprawdzić czytelną listę składników umieszczoną na opakowaniu lub zapytać właścicieli sklepu. W przyszłości możliwe będzie poszerzenie oferty karm dla zwierząt o specjalistyczne pokarmy np. dla kastratów lub ras miniaturowych.

Za granicą świadomość ekologicznego żywienia zwierząt jest większa, a przez to i dostępność takich karm jest większa niż w Polsce. Zagraniczny rynek jest bardzo dobrze zaopatrzony pod tym względem, dostępne jest praktycznie każde eko-wyposażenie dla psa, kota lub innych mniejszych zwierząt.

Przy omawianiu tematu zdrowego żywienia zwierzaków warto pamiętać o zasadzie „umiaru w umiarze”. Nie można narażać na utratę ważnych składników pokarmowych naszego pupila. Psy są zwierzętami głównie padlinożernymi. W skład ich diety wchodzi przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego oraz inne składniki wzbogacające organizm w mikroelementy, pierwiastki śladowe i materiały ścierne (znajdujące się w roślinach zielonych jak i w odchodach roślinożernych zwierząt). Pies oraz kot, jako drapieżniki powinny mieć dostęp do zbilansowanego i zdrowego dla nich pokarmu.

Co powinien wiedzieć właściciel przed wyborem karmy?

  • Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości .
  • Karmy, które nie spełniają wymogów to takie, które: zawierają w składzie zboża, soję, wołowinę, konserwanty, ulepszacze smakowo-zapachowe i oparte są na produktach odpadowych.
  • Należy zapoznać się ze składem podanym na opakowaniu.
  • W razie wątpliwości powinno się zapytać lekarza weterynarii o najlepszą karmę dla naszego pupila.
  • Przeszukanie Internetu pozwoli zapoznać się z ofertą ekologicznych pokarmów, można także na specjalistycznych forach internetowych zapytać innych właścicieli.
  • Najlepiej rozpocząć ekologiczny tryb życia włączając do niego menu naszych zwierzaków.

Anna Kutkowska

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 2 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Dzieło Haydna w kościele

Piątego września w Kościele Uniwersyteckim zebrało się dobrze ubrane towarzystwo, by wysłuchać koncertu kwartetu Doric String. Artyści zagrali dzieło Josepha...

Close