Kanał Rss
Content
Dwie wieże
4 lutego 2013

Władze Wrocławia postanowiły zasięgnąć opinii obywateli na temat tego, jak zagospodarować niektóre budynki na terenie miasta, z którymi nie bardzo wiadomo, co począć. A przecież nie są to jakieś szopy z dykty czy rudery nadające się tylko do rozbiórki. Mowa o dwóch – jak na razie – nieruchomościach. Są to, jak się okazuje, wieże ciśnień przy ulicach Elbląskiej i Warszawskiej.
Wieża przy Elbląskiej położona jest na osiedlu Kuźniki, a zatem w dzielnicy Fabryczna. Wieżę postawiono w roku 1953, położona jest na małym skwerku. Tynk, owszem, odpada w niektórych miejscach, brakuje też większość szyb w oknach, ale poza tym konstrukcja zdaje się być solidna. Jest to wieża ośmiokątna, kolejowa (a więc woda z niej wykorzystywana była w parowozach), oparta o żelbetonową konstrukcję wypełnioną cegłami i otynkowaną. Do zamurowanego wejścia prowadzą schody. Szczyt wieży jest, jak to zazwyczaj bywa, nieco szerszy od podstawy.
Powierzchnia działki to, jak dowiadujemy się z prezentacji przygotowanej przez Departament Nieruchomości i Eksploatacji – 1289 metrów kwadratowych. Dodajmy jeszcze, że na skwerku jest mały plac zabaw dla dzieci, a okolica to głównie ciche uliczki i domki jednorodzinne. Departament zaznacza, że sposób wykorzystania wieży musi zostać zaakceptowany przez radę osiedla. Na północ od wieży – ze wschodu na zachód – przebiega ulica Hermanowska, na południu są natomiast tory kolejowe.Drugi obiekt mieści się przy ul. Warszawskiej 2a. To już Brochów. Tutejszą wieżę wybudowano w roku 1903, zaprojektował ją inż. Reinhold Mestel. Jest wpisana do rejestru zabytków pod nr 558/Wm, znajduje się pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Brochowa. Powierzchnia działki to 379 metrów kwadratowych. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że wieża ma być obiektem związanym z kulturą – np. galerią sztuki, muzeum, ośrodkiem kultury.
No dobrze, macie Państwo jakieś pomysły? Niektóre wieże ciśnień bywają wykorzystywane w ciekawy sposób, by wspomnieć choćby tylko wspaniałą, wrocławską wieżę przy ulicy Wiśniowej, w której znajduje się m.in. restauracja. Taki przybytek (Restauracja Carska) mieści się także w starej, ale odremontowanej wieży kolejowej w Białowieży. W Giżycku wieża użytkowana w latach 1900 – 1996 została przekształcona w punkt widokowy, jest w niej też muzeum i kawiarnia.
Jak widać, pomysły są dość podobne do siebie. Można oczywiście wymyślić coś nowego. Może np. przywrócić szlachetny, choć surowy obyczaj zamykania w wieży rozmaitych nikczemników, niegodziwców i przestępców…?

Propozycje wykorzystania wież obywatele mogą zgłaszać na adres:
Departament Nieruchomości i Eksploatacji
pl. Nowy Targ 1/8
50-141 Wrocław

bądź drogą mailową:
dnr@um.wroc.pl

Henryk Kwiatek

(fot. G. Tężycki / wikipedia)

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Na nowy rok

Niedawno powitaliśmy nowy 2013 rok. Jaki będzie on dla wrocławskiego sportu? Czy będzie lepszy od swoich poprzedników? Czy po chudych...

Close