Kanał Rss
Content
Dolnośląskie Dni Dawcy Szpiku na uczelniach wyższych
29 marca 2017

W dniach między 3 a 9 kwietnia 2017 na uczelniach wyższych w całej Polsce odbędą się Dni Dawcy Szpiku w ramach wiosennej odsłony ósmej już edycji projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION. Jego celem jest zaangażowanie całego środowiska akademickiego w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku wraz z Fundacją DKMS.W województwie dolnośląskim Dni Dawcy Szpiku będą się odbywać we Wrocławiu na Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen Tadeusza Kościuszki, Wyższej Szkole Filologicznej, Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym SWPS, Wyższej Szkole Bankowej, Wyższej Szkole Fizjoterapii, a także w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych w Legnicy i Głogowie.

Już drugi raz w roku akademickim 2016/17 studenci z całej Polski zorganizują akcje rejestracji potencjalnych Dawców na 46 uczelniach przy wsparciu Fundacji DKMS. W województwie dolnośląskim w akcji weźmie udział 9 uczelni. To niezwykłe wydarzenie jest efektem niesamowitej energii i entuzjazmu studentów do niesienia pomocy osobom chorym na nowotwory krwi, dla których przeszczepienie szpiku często jest jedyna szansą na powrót do zdrowia. Młodzież akademicka po raz kolejny udowodniła, że potrafi być wrażliwa społecznie, bezinteresowna, a przede wszystkim szlachetna. Wspaniali młodzi ludzie angażują się, aby tak jak superbohaterowie nieść pomoc i nadzieję, a przede wszystkim ratować życie osób potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Rezultatem poprzednich Dni Dawców Szpiku organizowanych na uczelniach wyższych jest szansa na życie dana 341.* osobom potrzebującym przeszczepienia. Aż tylu młodych ludzi, spośród zarejestrowanych przez Studenckich Liderów stało się już Dawcami Faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste dla ratowania innych. Przez 4 lata** w ramach projektu studenckiego młodzież akademicka zarejestrowała 89 014 potencjalnych Dawców Szpiku i komórek macierzystych. Może się wydawać, że jest to bardzo duża liczba, ale w dalszym ciągu nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego bliźniaka genetycznego.

Tylko w Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów. Obecnie na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
“Odnajdę Cię” Anna Karpińska

Dwie kobiety, sekret i przyszłość, w której obu z nich przyjdzie się z nim zmierzyć. W tle zaś opowieść o...

Close