Kanał Rss
Content
Czy trzeba chodzić do Hogwartu?
9 maja 2020

Magia to nieustannie rozwijająca się tradycja. Choć bywają okresy, w których ezoteryka przeżywa kryzys, zawsze następuje po nich swoiste odrodzenie. Tak było także na poczatku XX wieku, gdy to, co zostało wniesione przez Towarzystwo Teozoficzne i Zakon Złotego Brzasku zostało zwieńczone przez innowacje i pracę Aliestera Crowleya. Okultyzm wszedł wtedy w zupełnie nową fazę rozwoju. 

Teraz jednak minęło ponad sto lat odkąd Mistrz Therion opublikował na łamach “The International” swój esej “The Revival of Magick” (“Odrodzenie Magiji“). Żyjemy jednak w zgoła innych czasach, gdzie trudno mówić o odrodzeniu magii, lecz prędzej jej wegetacji czy stagnacji. Ezoteryka bardzo się rozpowszechniła, lecz także spowszedniała – choc większe grono interesuje się nią, to niezależnie od wszystkiego bardzo często ją zaniża. Wielu ezoteryków swoje poglądy usadawia na pajęczynie wiary utkanej z nici spekulacji. Jak można dziś rozmawiać o materializacji bytów, kreśleniu pentagramów żarzących się bladoniebieskim światłem czy choćby zalaniu Londynu, gdy większość ezoteryków śmieje się z wiary w możliwość odegnania chmur? W naszej społeczności mamy ludzi,którzy na wskutek braku praktyki i niewyćwiczonego umysłu snują fantazyjne, mało rzeczywiste teorie, przy czym często wypaczający możliwości i naturę magii. Środowisko magów jest przez to w częściowej stagnacji, a nawet ono samo jest skażone często brakiem rozeznania w otaczającej nas rzeczywistości. Czy magia może przetrwać w tej formie wyzwania, które rzucają jej krytycznie nastawiona społeczność, prężnie rozwijająca się nauka, a przede wszystkim – my sami?” – pisał o zjawisku Ashan na jednym z portali internetowych. 

Ezoteryka od lat krytykowana jest przez Kościół Katolicki. Zdaniem księży zaangażowanie w tego typu praktyki jest grzechem. Często możemy spotkać się z opinią, że wróżki i uzdrowiciele czerpią siłę i inspirację od złych mocy. Poza tym zdaniem kościoła zaangażowanie w ezoterykę jest niebezpieczne. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do opętań. 

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Port Miejski pod młotek!

Spółka RCI podpisała wstępną umowę sprzedaży Portu Miejskiego. Jak na razie nie wiadomo, kto zapłaci 54 mln zł za ten...

Close