Kanał Rss
Content
Co budowano we Wrocławiu? – maj 2012
11 czerwca 2012

Polacy boją się kupować nieruchomości – głównie ze względu na straty, jakie taka inwestycja może przynieść. Według Bartosza Turka i Bernarda Waszczyka z Home Broker spadek wartości mieszkań od czasu amplitudy cenowej w lutym 2008 roku wyniósł do kwietnia bieżącego roku dokładnie 20,03 %. Dodają też, że jeżeli doliczyć do tego inflację, to mówimy już o o ponad 31 %. Jest to kłopotliwe tym bardziej, że zakup mieszkania w Polsce to spory wysiłek finansowy nawet dla ludzi zarabiających ponad średnią krajową, nieposiadających szczególnych zobowiązań oraz uciekających się o pomoc do banku (o którą zresztą jest trudniej niż w zeszłym roku).

Spadek ilości transakcji, związany ze zmniejszeniem się wartości lokali, ma jednak w ciągu paru miesięcy zwolnić i ustabilizować się. To powinno zmotywować sprzedających do wstrzymania się z obniżaniem cen. Jeśli ta pozytywna prognoza miałaby się sprawdzić, to można poświęcić odrobinę czasu na przyjrzenie się postępującym przez ostatnie dwa miesiące inwestycjom nieruchomościowym na terenie Wrocławia. A tych jest naprawdę sporo – szczególnie jeżeli chodzi o mieszkania i apartamenty, ponieważdomów zwykłych, bliźniaczych i szeregowych buduje się mniej.

W nowym siedmiopiętrowcu w centrum Wrocławia poza 33 apartamentami mają znaleźć się również 4 lokale użytkowe. Na Krętej powstanie budynek z parkingiem na podwórzu. Będą tam 32 jedno-, dwu- i trzyosobowe mieszkania – z czego większość będzie posiadać balkon. Na skupionym wokół fontanny osiedlu Lokum da Vinci zaplanowano 720 mieszkań w 11 budynkach, z których najwyższy ma mieć 15 kondygnacji. W szklanym budynku na ulicy Legnickiej oprócz 101 luksusowych mieszkań staną też biura i lokale użytkowe.

W ramach projektu Dolnośląskich Inwestycji dokona się próby przekształcenia dawnego Hotelu Pasteura w mieszkania. Jeśli plan stworzenia 170 małych, praktycznych kawalerek się powiedzie, to może powstać nawet 700 kolejnych mieszkań dla studentów. Na słabo eksploatowanej przez wrocławskie budownictwo północy miasta, Gant planuje stworzenie prawie 600 mieszkań w okolicy parku, z lokalem usługowym na parterze oraz zewnętrznym obszarem parkingowym. Metraże mają oscylować pomiędzy 38 m2 a 75m2, zaś cena będzie zaczynała się od 5 000 złotych za m2. Gant planuje także, za porozumieniem z firmą Sun&Snow, stworzyć niewielki apartament miejski na Grobli. Ponad sto mieszkań o podwyższonym standardzie zostanie przeznaczonych do krótkiego wynajmu, na godziny. Większość z nich to pojedyncze pokoje z aneksem kuchennym o powierzchni pomiędzy 21 m2 a 57 m2.

Firma Rafin stworzy na oddalonym od centrum Zakrzowie budynek siedmio- i sześciometrowy. Dwu- i trzypokojowe mieszkania o rozmiarach od 40 m2 do 70 m2 będą kosztowały od 4 600 złotych za m2. Inwestycja jest reklamowana jako idealna dla „ludzi młodych, studentów, absolwentów, młodych małżeństw, którzy (…) nie dysponują dużym budżetem”. 184 duże i małe mieszkania w dziewięciu budynkach wielorodzinnych zaistnieją dzięki spółce Fadesa Polnord Polska na ul. Nyskiej. Wykończone wysokiej jakości materiałami budynki będą posiadały ogródki, tarasy, balkony, miejsca parkingowe oraz plac zabaw.

Wywodząca się z Austrii firma UBM Polska rozpoczyna drugi etap rozbudowy Ogrodów Bielańskich w Bielanach Wrocławskich. W związku z wymogami klientów mieszkania będą mniejsze niż zakładano, choć wciąż będzie ich 54 – tak, jak pierwotnie planowano. Amerykańska firma Real Estate Development kompletnie przebuduje działkę pomiędzy ulicami Kościuszki, Komuny Paryskiej i Pułaskiego. Dwa budynki mają zostać odrestaurowane, zaś na miejscu starych magazynów i komórek ma powstać nowy. Będzie to też oznaczało 100 nowych mieszkań. Najnowszy projekt jest planowany przy ul. Kurkowej 14. Profit Development zleciło projekt dwustumieszkaniowego bloku słynnemu Zbigniewowi Maćkówowi. Obok przypominającego literę „U” minimalistycznego budynku stanie też biurowiec. Wszystko będzie wykończone szkłem i betonem. W każdym mieszkaniu znajdzie się balkon, a na najwyższych piętrach taras. Mieszkania będą dobrze oświetlone i będzie rozciągał się z nich widok na Odrę.

Warto też wspomnieć o inwestycjach publicznych i biznesowych. Zaplanowano rozbudowę Pasażu Grunwaldzkiego o 50 nowych sklepów do roku 2013. Jednocześnie firma Skanska wycięła drzewa przy ulicy Szczytnickiej pod budowę ekologicznego biurowca Green Day. Budimex rozpoczął przy Hali Stulecia dobudowę podziemnego parkingu dla 800 samochodów. Wystartowała budowa szpitalu na Stabłowicach. W najwyższym wieżowcu Wrocławia otwarto Galerię Sky Tower. Na ostatnią prostą weszło konstruowanie Narodowego Forum Muzyki. Ostatnie dwa miesiące to również intensywne wykończanie trwających dwa lata i kosztujących 360 mln złotych prac nad nowym Dworcem Głównym. Poza gruntowną przebudową stworzono także nowe infrastruktury, takie jak podziemny parking czy sekcję handlową na piętrze.

Kłopoty finansowe Polaków nie zrażają wrocławskich inwestorów nieruchomościowych. Nieprzerwanie rozpoczynają oni coraz to kolejne projekty, pewnie licząc na napływ szerokiej rzeszy klientów. Dla nich dobra koniunktura może się zdawać tylko kwestią czasu. Polacy powinni zacząć podzielać ich optymizm i zapał.

Konrad Łuszczki

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Przewodnik kibica – Euro 2012

Zamęt, zagubienie, poczucie bezradności, tłumy zdezorientowanych kibiców przybyłych do Wrocławia – tak mogą, ale nie muszą wyglądać odwiedziny stolicy Dolnego...

Close