Kanał Rss
Content
Chopin i Norwid w Filharmonii
21 maja 2012

Projekt “Norwid-Chopin” to niezwykłe wydarzenie, organizowane 23 maja przez Filharmonię Wrocławską przy współpracy z Fundacją im. Andrzeja Markowskiego. Do współpracy udało się zaprosić Andrzeja Seweryna – wybitnego artystę dramatycznego, reżysera i dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, który podczas koncertu recytował będzie utwory Norwida oraz Janusza Olejniczaka – wybitnego odtwórcę, wirtuozerskiego interpretatora muzyki Fryderyka Chopina.

23.05.2012

Środa, godz. 19:30

Sala koncertowa Filharmonii

Chopin i Norwid

Janusz Olejniczak – fortepian

Andrzej Seweryn – recytacje

 

Program:

Utwory F. Chopina i C.K. Norwida

Współorganizacja: Fundacja im. A. Markowskiego

 

 

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel (…)” – jedna z najsłynniejszych sentencji dotyczących Fryderyka Chopina wypłynęła spod pióra Cypriana Kamila Norwida w 1849 roku, dzień po śmierci kompozytora. Choć obaj artyści znali się zaledwie kilka miesięcy, to jednak darzyli się sympatią i wzajemnym zrozumieniem. Z jednej strony wynikało to z tak zwanego pokrewieństwa dusz, z drugiej zaś z podobnych doświadczeń życiowych. Obaj jako młodzieńcy triumfowali w warszawskich salonach i obaj też opuścili Polskę bez świadomości, że już nigdy do niej nie powrócą.

Norwid wielokrotnie odwiedzał Chopina w jego paryskim mieszkaniu. Kompozytor zapraszał poetę na śniadania i obiady, ten zaś towarzyszył mu w częstych przechadzkach po ulicach stolicy Francji. Choć poeta uważany był za dziwaka i samotnika, którego kontakty z otoczeniem dodatkowo utrudniała postępująca głuchota, to jednak Chopin potrafił dostrzec w nim intelektualną i artystyczną oryginalność. Z kolei Norwid widział w kompozytorze muzyczną realizację głoszonych przez siebie idei, w myśl których sztuka miałaby stać się nośnikiem pierwiastków narodowych. Obaj artyści doskonale porozumiewali się na płaszczyźnie artystycznej. Sam Chopin pisał: „Norwid mię lepiej od Mickiewicza rozumie, bo kiedy Mickiewicz mnie do napisania opery narodowej popychał – Norwid, znając granice moje, nigdy się z czymś takim do mnie nie odezwał”. Krytycy i muzykolodzy są zgodni, iż istotę fenomenu muzycznego Chopina najpełniej oddaje poezja Norwida. Nekrolog, Promethidion, Fortepian Szopena, czy Czarne kwiaty napisane zostały pod wpływem silnej inspiracji osobowością polskiego kompozytora. Owoce twórczości artystów usłyszymy podczas wieczoru poetycko-muzycznego, który odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej. Dzieła te zaprezentują najznamienitsi przedstawiciele sztuki nie tylko polskiej, ale również światowej – jeden z najwybitniejszych aktorów – Andrzej Seweryn i pianistów – Janusz Olejniczak.

 

niezwykłym wydarzeniem będzie projekt „Norwid-Chopin” (23 maja), organizowany przy współpracy z Fundacją im. Andrzeja Markowskiego. Do współpracy udało się zaprosić Andrzeja Seweryna – wybitnego artystę dramatycznego, reżysera i dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, który podczas koncertu recytował będzie utwory Norwida oraz Janusza Olejniczaka – wybitnego odtwórcę, wirtuozerskiego interpretatora muzyki Fryderyka Chopina.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Bilety na koncert Lutosławski Quartet – rozdane!

KONKURS Lutosławski Quartet 26 maja Do wygrania podwójne wejściówki Sala Koncertowa Filharmonii Wrocławskiej O tym, jak wygrać, przeczytasz niżej Zgłoszenia...

Close