Kanał Rss
Content
Bliskie miejsca
3 lutego 2015

Dolny Śląsk to zbiorowisko całkowicie magicznych miejsc, które wszystkim możemy z całą odpowiedzialnością polecić na odpoczynek oraz jako plener idealny zarówno na szaleństwa zimowe, jak i letnie wędrówki. To region,  gdzie odkryć można najpiękniejszą w Polsce przyrodę czy największe, ukryte przed ludzkim okiem – podziemne tajemnice.

Do szczęścia nie potrzeba wiele, wystarczą zaledwie dwa lub trzy dni wolne od pracy, by nacieszyć się urokami przyrody, zabytków lub różnymi formami aktywnego spędzania czasu w wybranym regionie Dolnego Śląska. Po za oficjalnymi, propagowanymi szlakami turystycznymi,  które tętnią  życiem i  pełne są turystów, takie jak szlak pałaców i zamków, uzdrowiska, podziemia i fortyfikacje, turystyka aktywna w Karkonoszach, szlak Cysterski czy miasta pokoju, niezwykle  wiele jest również miejsc jeszcze nie odkrytych, czekających na zgłębienie swoich tajemnic, oferujących swoim gościom ciszę i spokój, tak upragnione i poszukiwane przez wielu mieszkańców większych miast. Na takie miejsca trafić można przez przypadek, w najmniej spodziewanym momencie naszej wycieczki.

A może góry?

Turystyka aktywna zdobywa sobie coraz większą popularność wśród turystów przybywających na Dolny Śląsk. Najcenniejszą perełką Karkonoszy jest największy polski wodospad – Wodospad Kamieńczyka, ze swoimi trzema imponującymi kaskadami, ulokowany jest w trudno dostępnym wąwozie.  Wszelkie górskie krajobrazy podziwiane ze szczytu Szrenicy czy Śnieżki, czy innych rozległych pasm Sudetów w każdym „zdobywcy szczytów” stworzą  wspomnienia nie do zatarcia. Zajęcie znajdą tu zarówno zapaleni trekkingowcy, dla których być może największym przeżyciem i jednocześnie największą przygodą okaże się „podróż” w splątanym labiryncie Błędnych Skał lub pośród niezwykłych skalnych form na Szczelińcu w Górach Stołowych, jak również zapaleni sportowcy – narciarze zarówno fani zjazdów po białych stokach, jak również narciarze biegowi, którzy swoich sił mogą spróbować w Jakuszycach lub na trasie znanej „Lolobrygidy” w Szklarskiej Porębie. Największe ośrodki sportów zimowych znajdują się w Karkonoszach, w Masywie Śnieżnika, w Górach Orlickich i w Górach Sowich. Oferują one narciarzom trasy w pełnej skali trudności, zarówno długie nartostrady jak i krótkie, często równie ciekawe, stoki. Dodatkową w Karpaczu znajduje się jedyna na Dolnym Śląsku rynna snowboardowa z hologacją FIS, która może okazać się dodatkową atrakcją dla fanów białego szaleństwa.

Podziemia, które intrygują!

Dolny Śląsk może okazać się prawdziwym rajem dla miłośników historii oraz turystów, których fascynuje zgłębianie dawnych tajemnic. Mnogość takich miejsc, jak twierdza w Kłodzku – najcenniejszego w Polsce zespołu fortyfikacji z XVII-XVIII w. czy podziemnego „Olbrzyma” w Górach Sowich – najpiękniejszego w Polsce i piątego w świecie systemu wojskowych budowli podziemnych, jest w stanie dostarczyć  turystom niezapomnianych, historycznych wrażeń. Do dziś nie wyjaśniono zagadki jakie miało być przeznaczenie podziemnych fortyfikacji: czy miała to być podziemna kwatera Hitlera, czy hale podziemnej fabryki broni. Całkowita długość korytarzy tego militarnego kompleksu może mieć nawet 9 km długości!

Nie da się ukryć, że Dolny Śląsk to istny raj dla miłośników podziemnych tajemnic. Sztolnie w Kowarach, Złotoryi, Walimiu i Głuszycy, podziemna kopalnia turystyczna w Nowej Rudzie, jaskinia w Kletnie i podziemne trasy turystyczne, z roku na rok przyciągają coraz  więcej  turystów. Zwiedzanie  tych obiektów  to  prawdziwie

porywająca i angażująca podróż w czasie.

Szczególną dumą, którą poszczycić się może Dolny Śląsk to  pałace i zamki. Co czwarty polski zamek i pałac znajduje się właśnie w tym regionie! Różnorodność budowli oraz legend związanych z poszczególnym obiektem, potrafi rozbudzić wyobraźnię nie jednego poszukiwacza przygód. Ciężko jest się oprzeć magii takich miejsc jak zamek Książ, Czocha, Chojnik, Bolków, Kamieniec Ząbkowicki, czy Grodziec. Są one dla Nas żywą lekcją historii, nie tylko dla pasjonatów kultury rycerskiej i miłośników dawnych stylów architektonicznych. Tu każda budowla ma swoja tajemnicę i niezwykłą historię. W niektórych jak głoszą legendy, nadal krążą duchy dawnych właścicieli zakłócając spokój odwiedzających.

Dolny Śląsk zachęca, kusi i czaruje, jednocześnie składając obietnicę spędzenia niezapomnianych chwil. Każdy, kto szuka inspiracji na kilkudniowy wypoczynekznajdzie ofertę nie tylko dla siebie, ale także dla całej swojej rodziny.

Przyjedź tu po historię, przyrodę i niezapomniane wrażenia. Sam przekonaj się, że na Dolnym Śląsku jest super.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Oddanych głosów: 1 , Średnia: 5.00 na 5.00)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Od Bazaru do Feniksa Wrocław wczoraj i dziś

Dom towarowy Barasch zbudowano w 1904 r. Powstał w miejscu, w którym od XVII w. stały dwie kamienice utrzymane w...

Close